Мешканцям Ірпеня не тільки не вдалося отримати Генплан міста на інфомраційний запит, а й ознайомитися з ним у спеціально відведеному місці для роботи запитувачів, як це передбачає Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Так, 5 грудня 2018 р., в години, відведені для прийому громадян, головний архітектор міста Михайло Сапон відмовився ознайомити експертів проекту «Відкритість рішень як засіб скорочення корупційних ризиків у громаді Приірпіння» Михайлину Скорик, Нелю Лавровську та Оксану Соболеву з актуальним Генеральним планом Ірпеня. Чиновник пообіцяв надати документ, проте замкнув кабінет і зник з робочого місця.
Зауважимо, що у листах-відповідях на інформаційні запити, надіслані в рамках проекту, заступниця міського голови Лідія Михальченко, перший заступник міського голови Олександр Маркушин та в.о. міського голови Анастасія Попсуй вказували, що оригінал документу є у відділі містобудування та архітектури Ірпінської міської ради у вільному доступі та гарантували безперешкодний доступ до оригіналу генплану.
Таким чином, чиновник Ірпінської міської ради М.Сапон порушив законодавство, зокрема, ст. 14 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», згідно з частиною 4 якої: «Розпорядники інформації зобов'язані визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо».
Відтак запитувачі зателефонували в поліцію, співробітники якої, прибувши у відділ містобудування та архітектури ІМР, зафіксували факт порушення прав громадян – приховування співробітниками Ірпінської міської ради інформації, яка має бути публічною, відповідно до норм згаданого Закону України.
За всіма ознаками, Генеральний план Ірпеня піддавався коригуванню, що було зафіксовано під час громадського моніторингу в рамках проекту. «Місцева влада ховає генеральний план міста від очей їхніх мешканців: немає документу – немає з чим звіряти, чи правильно депутати та міський голова приймають рішення про забудову та розвиток міста», - коментує експертка проекту Михайлина Скорик.
Нагадаємо, з вересня 2018 р. УНЦПД розпочав роботу над проектом «Відкритість рішень як засіб скорочення корупційних ризиків у громаді Приірпіння» у співпраці з Центром політико-правових реформ та за підтримки Європейського Союзу.