Презентація результатів Омнібусу. 17.06.2015

17 червня 2015 року в інформаційному агентстві "Укрінформ" відбулась презентація окремих результатів Омнібусу. Під час заходу було представлено дані дослідження відносно оцінок пріоритетів розвитку країну, визначення досягнень та невдач після Майдану, оцінки того, хто грає найбільшу роль у житті українського суспільства. Захід організовано в рамках проекту Українського Незалежного центру політичних досліджень «ДЕМОКРАТИЧНИЙ ТРАНЗИТ В УКРАЇНІ ПІСЛЯ ЄВРОМАЙДАНУ: ВИКЛИКИ І РІШЕННЯ» за сприяння Національного фонду демократії.

У заході взяли участь експерти УНЦПД, керівник Програми підтримки демократичних процесів Юлія Тищенко, керівник Програми демократизації політичних інститутів Світлана Конончук та доктор філософських наук, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, професор кафедри соціології Університету «Києво-Могилянська Академія» Володимир Паніотто.

Досягнення. В цілому, 59,1 % респондентів вважають, що Майдан приніс досягнення суспільству. Зокрема у період після Євромайдану і рік після виборів Президента України українці (16,9% опитаних) позитивно відзначають піднесення громадянської активності. Кожен десятий (11%) позитивно оцінює формування та розвиток волонтерського руху. Зокрема 13% опитаних переконані, що саме волонтери та громадські організації відіграють найбільш значну роль у суспільстві. Це перевищує оцінку ролі президента країни (8,4%), уряду (8%) та політичних партій (2,1%).

Також, тільки 5,7 % опитаних вказують на досягнення Майдану як протидію олігархічній системі, а в контексті того, хто відіграє найбільш значну роль роль у житті українського суспільства вказують, що це олігархи (33.9%).

Варто також відзначити, що 34,9% респондентів вважають, що досягнень не було.

Пріоритети. Найбільш нагальним завданням для суспільства є встановлення миру на Донбасі (більше половини опитаних − 52,9%), а сам збройний конфлікт, що розгортається у цьому регіоні, та анексію Криму з боку Російської Федерації сприймають як найбільші втрати країни в постмайданний період (49,2% і 14,3% респондентів відповідно). Водночас лише 1,9% респондентів вважає, що політичне керівництво Росії має вплив на суспільно-політичні процеси в Україні.

Десята частина респондентів (10,4%) вважає вагомим досягненням підписання угоди з Європейським Союзом про асоціацію, до того ж чверть (26,5%) опитаних прагне глибшої євроінтеграції.

Питання безпеки перевищують оцінки важливості змін у соціальній сфері, так, створення сприятливих економічних можливостей для розвитку приватного підприємництва вважають пріоритетними 5.4 % опитаних, а вплив громадян на ухвалення державних та місцевих рішень є пріоритетними для 3.9 % респондентів.

Реформа у сфері децентралізації влади не входить до актуальних пріоритетів українців (цю позицію відзначили менше 2% респондентів).

Водночас, економічну кризу, як найбільш потужну зміну середовища, на собі відчули 16,3%. Також, 6,9% опитаних невдоволені відсутністю позитивних змін у сфері економічних та 2,3% - у сфері соціальних реформ. Наріжним завданням для країни 17,3% називають дійсну протидію корупції.

Зовнішньополітичні орієнтири. Погляди більшості українців звернені в бік ЄС, тоді як до інтеграції з Росією прагнуть лише 6,4% респондентів. Водночас, найбільшою залишається частка «ізоляціоністів»: 38,6% переконані, що Україні потрібно опиратися, перш за все, на власні ресурси, зміцнюючи незалежність.

Назад до переліку матеріалів