Україна стала пріоритетом для ОБСЄ

3-4 січня Себастьян Курц, міністр закордонних справ Австрії, яка у 2017 році перейняла головування в ОБСЄ, перебував в Україні. Він не просто відвідав нашу державу, але й з’їздив у зону бойових дій в район Маріуполя.
Такий візит головуючого в ОБСЄ Курца безумовно вказує на пріоритетність України під час австрійського головування в організації, пріоритети якого будуть оголошені 12 січня, але й вчергове підкреслює, що ОБСЄ на сьогодні є ключовою міжнародною організацією із врегулювання конфлікту на сході України.
Теми зустрічей та висловлювання, які прозвучали під час візиту Курца в Маріуполь, стосуються переважно виконання мінських домовленостей, дотримання режиму припинення вогню, безпеки мирних жителів і покращення гуманітарної ситуації, на що Австрія виділить 2 млн євро.
Відсутність обговорення Курцом шляхів врегулювання конфлікту свідчить, що в ОБСЄ наразі немає відповідного бачення, та вказує на можливе затягування конфілкту. До речі, Курц відверто зазначив, що мінські домовленості не є досконалими, але єдиними рамками врегулювання конфлікту. З метою забезпечення їх виконання австрійський міністр пообіцяв покращити ефективність роботи СММ ОБСЄ.
У підсумку візиту Курца можна зробити такі висновки. По-перше, ОБСЄ як ключова міжнародна організація у врегулюванні конфлікту на сході України не здатна принести мир за причини обмежених можливостей та інституційної слабкості, зокрема й пов’язаної з необхідністю ухвалення рішення шляхом консенсусу (Росія може блокувати і блокує будь-які рішення ОБСЄ, які не відповідають інтересам Кремля).
По-друге, зробивши висновки із головування Німеччини в ОБСЄ у 2016 році, яка не змогла добитися мирного врегулювання конфлікту ні в рамках ОБСЄ, ні в рамках "нормандського формату", Австрія вирішила обмежити свої амбітні цілі до рамок моніторингу виконання мінських домовленостей і покращення гуманітарної ситуації на сході України.
По-третє, австрійське головування тверезо оцінює можливості ОБСЄ з врегулювання російсько-українського конфлікту, а тому докладатиме зусиль до розширення можливостей вже наявної Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, а не створення нових місій, адже рішення щодо них буде складно досягти з врахуванням деструктивної протидії з боку РФ.
І наостанок. Австрія налаштована на активний діалог з Україною у питанні врегулювання конфлікту, що має бути використано нашою країною для недопущення нав’язування Росією своєї позиції, перш за все в стінах ОБСЄ.

Віталій Мартинюк

("Обозреватель", 4.01.2017)

Назад до переліку матеріалів