Ю.Тищенко: У заміну Ложкіна на Райніна не варто вкладати глибинний смисл

Які політичні наслідки спричинить відставка uлави Адміністрації Президента Бориса Ложкіна та призначення на цю посаду uолови Харківської обласної державної адміністрації Ігоря Райніна? Коментує Юлія Тищенко, експертка Українського незалежного центру політичних досліджень.
Чому відставку Ложкіна так обговорюють?
Юлія Тищенко: Сьогодні ми переоцінюємо значення певних пертурбацій у владі, президентській адміністрації. АП — це допоміжний орган для виконання функцій Президента, всі зміни в цьому органі залежать саме від Президента. І говорити про епохальні зміни не варто, головну скрипку грає Президент. А він виконує багато функцій і бере на себе виконання багатьох функцій. Не треба розводити конспірологію стосовно цього.
Всі ми пам’ятаємо одіозного Медведчука та його роботу в АП. На цій посаді ми також бачили дуже амбітних політиків та «сірих кардиналів». Вчора ми в ефірі «Громадського радіо» говорили, що Ігор Райнін буде, скоріш за все, послідовником оцієї «непомітної роботи». Чи ви згодні з цим?
Юлія Тищенко: При Медведчуку було дещо інше — не та форма правління, в самій АП було зосереджено безліч процесів, навіть відповідно до законів. Зараз же створено більше можливостей для системи стримування та противаг. Зараз більше інформування. Важко сказати, що у Райніна були політичні амбіції. Він під час роботи в Харкові позиціонував себе як господарник в області, більш широких амбіцій у нього не було. Це, можливо, теж симптом того, що така людина в подальшому не буде виявляти амбіцій, а стане організаційним майданчиком діяльності Президента.
Якими мають бути функції цього дорадчого органу? Наскільки адміністрація Ложкіна цьому відповідала?
Юлія Тищенко: Це не виключно дорадчий орган, а ті служби, що забезпечують діяльність Президента при виконанні його функцій. Це питання політик, що відносяться до компетенції президента — амністія, наприклад. Суттєвих нарікань на Ложкіна не було. Хоча говорили про узурпацію певних сфер, які раніше до Президента не були дотичними. Ложкіна важко порівнювати у ступені демонізації з Медведчуком чи Льовочкіним. Він сприймався як гарний комунікатор між різними групами впливу і Президентом. І він успішно оцінюється.
Чи буде тепер в АП така комунікація? Якою вона буде? Цікаво, що перший ефір нового очільника АП був на каналі «Інтер». Чи це певний реверанс?

Юлія Тищенко: Райнін працював раніше з Аваковим, говорять, що і мав контакти з Коломойським. Ложкін теж має харківський бекграунд. З огляду на певні речі, може продовжуватись лінія, яку вів Ложкін.
Наскільки публічним буде новий очільник АП?
Юлія Тищенко: Було б дивно, якби у нього напочатку взагалі не було інтерв’ю. Але незвично, що першим був саме «Інтер». Не думаю, що щось суттєво зміниться у публічній комунікації. Активно ходили на ефіри і Філатов, і Шимків.
Чи можна Райніна називати людиною Ложкіна?
Юлія Тищенко: Складно відповісти. Є різні версії причин призначення. Певна наступність діяльності може бути. Райнін зазначив, що робота АП була влаштована практично бездоганно. Це вже вказує про публічне намагання наголосити на наступності діяльності, закладеної Ложкіним. Останній може залишитись в ролі «сірого кардинала».
У нас дуже часто діяльність підмінюють піар-заходами. Здається, в цьому плані Ложкін працював ефективно. Створювались інформаційні приводи, що показували, що процес нібито йде. Наприклад, щодо питання Криму чи Донбасу говорилось дуже багато, це викликало реакцію, але процесу не було. Райніну в цьому контексті буде складно підходити до виконання справи.
Чи буде Борис Ложкін окремою політичною фігурою?
Юлія Тищенко: У Ложкіна був прихований політичний вплив, він був малопублічним. Для цього йому треба буде змінити позиціонування і т. д. Час покаже, чи буде він і далі грати в політичну гру. Але у нього є потенціал. Він може займатись бізнесом, але якщо він не впливає і не має підтримки тих, хто впливає на політичне поле, то не зможе цим опікуватись.
Чому призначенню Райніна приділяють забагато уваги?
Юлія Тищенко: Є традиція демонізувати АП, це частково виправдано. Але я би цього не робила, бо система різних впливів, стримувань та противаг, комунікації з різними органами влади в Україні є. Не варто забувати, що ми можемо потрапити в поле передвиборчої кампанії. Робота АП може позначитися і на президентських амбіціях.
Повністю інтерв»ю на «Громадському радіо» від 30.08.2016 слухайте тут