Громадська думка українців в анексованому Криму. 09.06.2016

Громадська думка українців в анексованому Криму. 09.06.2016

9 червня в агенції «Укрінформ» відбулася презентація дослідження «Вивчення громадської думки українців в анексованому Криму: необхідна підтримка і рекомендовані способи комунікації з Батьківщиною».
Організатори: Міністерство інформаційної політики України.
У заході взяли участь: Еміне Джеппар - перший заступник міністра інформаційної політики; Борис Ходорковський - автор дослідження, експерт з соціальних і бізнес-комунікацій, засновник Netocrat Communications, головний редактор Odessa Business News; Юлія Тищенко - експерт Українського незалежного центру політичних досліджень, політолог; Анастасія Боровська - головний консультант відділу інформаційної безпеки та розвитку інформаційного суспільства Національного інституту стратегічних досліджень.
В умовах, коли класична соціологія в Криму не можлива через втрату каналів комунікації з мешканцями півострова, а з'ясування реальних настроїв кримчан залишається актуальним на материковій Україні, Борис Ходорковський спільно з Netocrat Communications презентував результати і методологію дослідження громадської думки українців у Криму. Соцдослідження «Вивчення громадської думки українців у анексованому Криму. Необхідна підтримка і переважні способи комунікації з Батьківщиною» було проведено в рамках програми навчання фахівців державних комунікацій, розробленої на основі програми CIPR (Британського королівського інституту Public Relations).
"Це пілотне дослідження, яке покликане не тільки вивчити настрої українців анексованому Криму, але й протестувати методологію, перевірити її на легітимність, подивитися, як її можна використовувати в поточних дуже обмежених умовах", - розповів Борис Ходорковський.
«Після анексії Криму Україна втратила більшість каналів комунікації з кримчанами і позбулася можливості дослідити там громадську думку", - підкреслив експерт.
На його думку, всі соціологічні опитування кримчан щодо їх ставлення до України, які проводилися після окупації Криму, були не репрезентативні, оскільки не могли забезпечити повної конфіденційності респондентам - опитування проводилися у вигляді прямого інтерв'ю по телефону, який легко ідентифікував опитуваного, що несло загрозу інакодумцям.
Новий метод дослідження, за словами Ходорковського, передбачав повну анонімність респондентів, завдяки тому, що опитування проходило в Facebook, а захист інтересів опитуваного технічно забезпечував Google. Сам же метод дослідження полягав у тому, що "дані про одному соціальному явищі збиралися з різних джерел і накладалися один на інший для того, щоб підвищити легітимність дослідження і його репрезентативність".
"Ми не можемо розповісти про всієї методології дослідження, так як завтра вона може бути розкрита і використана проти опитуваних", - повідомив експерт.
Тим не менше, зазначив він, "в поточній правовому і соціальному полі Криму пропонована методика надає ефективний і повністю анонімний підхід, який дозволяє досліджувати думки кримчан, які асоціюють себе з Україною, а також отримати інсайти і кількісні дані для розробки і реалізації комунікаційної стратегії, націленої на вирішення реальних проблем українців на окупованих територіях".
Результати опитування дають привід для роздумів. Так, якщо за результатами досліджень, проведених в умовах окупації Криму методом face-to-face інтерв'ю та телефонних опитувань, 82% опитуваних висловлювалися на підтримку "приєднання" Криму до Росії, то метод, дослідження Ходорковского, що передбачає повну анонімність і захист даних респондента, дозволив з'ясувати, що 55,8% опитуваних не підтримують анексію Криму Росією. За результатами цього дослідження, 25% кримчан повністю довіряють інформації українських мас-медіа і лише 4% - російським ЗМІ. На питання, якої підтримки потребують з боку України, 56% респондентів зазначили про юридичну підтримку і захист.
З огляду на це аналітик УНЦПД Юлія Тищенко зазначила, що Київ не володіє повною інформацією про реальні, повсякденні проблеми та потреби кримчан приміром, як зареєструвати в Україні дитину, народжену після окупації, як захистити кандидатську дисертацію в українських вишах тощо. Подібні дослідження, на думку Ю.Тищенко, допоможуть зібрати кейс проблемних питань, які турбують кримчан, і вирішувати їх. Експерт також наголосила на потребі нових шляхів комунікації з півостровом, відкриття низки інтернет-ресурсів, які інформуватимуть мешканців Криму про події в Україні та допомагатимуть їм вирішувати їхні проблеми.

Відео з прес-конференції