Амністія - так, але не для всіх. Досвід Хорватії та Північної Ірландії. 8.10.2015

8 жовтня в Києві відбулася зустріч з експертом сербсько-хорватської війни 90-х років з Інституту світової політики, Дар’єю Гайдай, та з головою Програми підтримки демократичних процесів Українського центру політичних досліджень Юлією Тищенко, яка вивчала досвід мирного вирішення конфліктів в Північній Ірландії.

Експерти, які знайомі з методами вирішення збройних конфліктів, застосованими у недавньому минулому Європи, висловили свою думку щодо того, як можна вирішити кризу, викликану війною на Донбасі.

На думку пані Гайдай, помилково зосереджуватися на досвіді вирішення конфліктів на пострадянському просторі. Необхідно брати приклади урегулювання тих держав, де міжнародна спільнота та органи влади зуміли вичерпати конфлікт повністю:

«Якщо подивимось наприклад на Придністров’я чи на Абхазію, то там не знайшлися вирішення, просто конфлікт заморожено на десятки років і та «приднестровізація» Донбасу, яка активно обговорювалася, є фактично в інтересах Росії», — розповіла Дар’я Гайдай.

На її думку, вибори на окупованих територіях повинні бути останнім етапом врегулювання ситуації, до котрого потрібно провести ряд реформ, у тому числі економічних. Такий процес має створити умови для повернення на Донбас людей, які змушені бути звідти виїхати:

«Це має бути комплексне рішення, це не має бути «давайте виберемо законних представників, з ними розмовлятимемо і якось стабілізуємо ситуацію, щоб не велися бойові дії». В короткостроковій перспективі так, у нас не буде втрат військових, однак це призведе до ще більших проблем у майбутньому».

Конфліктологиня також пояснила, як саме, на її думку, необхідно проводити ухвалення закону про амністію:

«Має бути чітке розділення на особи, які вчинили тяжкі військові злочини і на особи, які просто підтримували сепаратистський режим, які не винні в злочинах проти мирного населення, так як це врегулюване міжнародним гуманітарним правом: це не може бути, як зараз, тільки загальна декларація,» — додала Гадай.

«Ми тут можемо говорити, що це тільки Росія використала населення Донбасу проти України, але місцеве населення ж завжди переживає конфлікт в емоційному плані як зовсім природній і справжній, тому у пошуках способів врегулування конфлікту можемо також дивитися на недавно вирішені, нібито більш «природні» конфлікти у Європі», — підкреслила Дар’я Гайдай.

Називаючи конфлікт «штучним» і створеним Росією, його вирішення не може бути лише політичним, тому що люди відчували війну особисто, наголосила експертка.

Як заявив нещодавно головний військовий прокурор Анатолій Матіос, Закон про амністію учасників подій на Cході України, який прийняли депутати минулого року, незабаром втратить свою юридичну чинність. Оскільки його дія поширюється на один рік, а рік закінчується, то наступного року потрібно буде прийняти новий закон про помилування.