Новий "обліко морале" народного депутата

Бійки в сесійній залі, прогули засідань, порушення регламенту — невдовзі за ці та подібні «відхилення» від правил поведінки депутати нестимуть покарання. Експерти за участі Комітету Верховної Ради з регламенту і Комітету з питань запобігання та протидії корупції почали розробляти Кодекс парламентської етики, який має стати не «джентльменською угодою», а нормативним документом.

Про це йшлося на недавньому «круглому столі» «Професійні та етичні стандарти парламентаріїв: розробка та імплементація Кодексу парламентської етики», що відбувся у комітетах ВР за участі знаних експертів, представників громадських організацій та за підтримки USAID та ОБСЄ.

У більшості країн західної демократії подібні етичні нормативи для депутатів законодавчо закріплені. У нас же, зазначає аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко, про це згадано одним рядком у Законі про статус народного депутата. «Останні події у Верховній Раді показали, що самі народні обранці виступають за те, аби ці питання були унормовані», — вважає Ігор Когут, голова громадської організації «Лабораторія законодавчих ініціатив».

У Кодексі йтиметься не тільки про бійки чи нецензурну лайку. «Проблема набагато глибша; депутатська етика включає низку параметрів, і не тільки поведінкових — йдеться про формати звітування депутата перед виборцями, прозоре використання депутатських фондів, зокрема на оплату роботи помічників, радників, на відрядження, йдеться про чесну декларацію статків, про питання лобізму і про ще багато аспектів, які в нас не унормовані, — говорить Юлія Тищенко. — Навіть порушення процедури розгляду законопроектів теж значною мірою є частиною поняття «депутатська етика». Адже коли за серйозний законопроект Верховна Рада голосує за скороченою процедурою, в порушення регламенту, — такий закон в очах суспільства не має легітимності».

("Україна молода", 25.12.2015)