Неочікувані зміни та тривожні тенденції: розпочалась робота над оновленням звіту “Барометр ОГС”

31.07.2020 року

 

В Україні розпочався експертний моніторинг та оновлення звіту “Барометр ОГС” (за червень 2019 – липень 2020 роки) у межах проєкту “Monitoring Progress, Empowering Action”, який реалізовується Українським незалежним центром політичних досліджень у партнерстві з Європейським центром некомерційного права (ECNL).

“Цікаво спостерігати за зміною середовища для організацій громадянського суспільства. У нас є цікавий показник в описі поточної ситуації: кількість ОГС (громадських об’єднань та благодійних організацій) на громадянина. Так от, він зріс з 22 до 26, але не за рахунок збільшення ОГС на 10 тисяч, а за рахунок зменшення кількості населення” – розповідає Дар’я Сидоренко, консультантка УНЦПД з питань розвитку законодавства для публічного фінансування ОГС.

Експерти уже встигли відзначити ряд цікавих змін (на жаль, не завжди позитивних), що відбулися в українському середовищі ОГС за минулий рік. Зокрема, щодо доволі тривожних тенденцій у законодавчому полі. Однак детальніше про них – уже на презентації звіту, яка відбудеться у жовтні. Зі звітом за 2017-2018 роки можна ознайомитись за посиланням.

Барометр ОГС – це регулярний та системний моніторинг середовища, у якому працюють організації громадянського суспільства Східного партнерства (Україна, Молдова, Грузія, Азербайджан, Білорусь та Вірменія). Метою моніторингу є проведення аналізу  законодавства та практики у десяти сферах, зокрема взаємовідносин ОГС та органів державної влади, мирних зібрань, свободи створень ОГС, для  поліпшення стану громадянського суспільства, а також зміцнення спроможності ОГС сприяти впровадженню доказових ініціатив з реформування та підвищення громадської підзвітності у всьому регіоні. 

Барометр ОГС включає в себе дві основні частини:

  • Основоположні права та свободи, що є невід’ємною умовою функціонування громадянського суспільства (свобода об’єднань, рівне ставлення, доступ до фінансування, свобода мирних зібрань, право на участь у прийнятті рішень, свобода вираження, право на приватність та обов’язок держави щодо захисту).
  • Необхідні умови, які додатково сприяють розвитку громадянського суспільства (державна підтримка та співпраця між державою та ОГС).

Європейський центр некомерційного права (ECNL) – провідний європейський ресурсний центр, що проводить дослідження політик та та законів, які впливають на громадянське суспільство.  ECNL співпрацює з регіональними партнерами з України, Вірменії, Грузії, Молдови, Білорусі та Азербайджану за ініціативою “Барометр ОГС” та має багаторічну історію роботи з багатосторонніми установами та міжнародною спільнотою.  Успішно втілює проєкти для Європейського Союзу (ЄС), Світового банку, USAID, ПРООН, UNOPS, UNVolunteers та інших. УНЦПД є регіональним партнером центру в Україні.

Український незалежний центр політичних досліджень - неурядовий позапартійний аналітичний центр, який розвиває демократичні процедури у полі публічної політики і своєю діяльністю утверджує в суспільстві ідеї незворотності демократичних перетворень.

Назад до переліку матеріалів