8 січня набув чинності Закон України «Про народовладдя в громадах», який відкриває нові можливості для жителів територіальних громад, представників ОГС та внутрішньо переміщених осіб. Що саме змінюється?
На ці запитання відповідали експерти проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України” Максим Лациба та Максим Лукінюк під час двох вебінарів, які зібрали понад 390 учасників.
Що відкриває Закон "Про народовладдя в громадах"? Підсумки першого заходу
Для понад 130 активістів та активісток експерти проєкту пояснили ключові нововведення.
“Відтепер понад 4,6 мільйонів внутрішньо переміщених осіб мають ті самі права участі в управлінні місцевими справами, що і жителі громад, до яких вони переселилися”, — зазначила голова правління Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” Тетяна Дурнєва.
Співавтор закону Максим Лациба зауважив, що завдяки документу в кожній громаді, яких налічується 1470 в Україні (з урахуванням тимчасово окупованих громад та тих, де діють військові адміністрації) з’являться інструменти громадської участі. Це — місцева ініціатива, загальні збори, громадські слухання, участь у плануванні та розподілі коштів міського бюджету та інші форми, які місцеве самоврядування вирішить ще додатково запровадити.
“Загалом, документ направлений на інтеграцію ВПО в життя громад, де вони проживають, розвиток демократичних процедур, розвиток участі ОГС та активістів в процесах вироблення рішень в громаді та покращення процедур звітності”, — додав експерт.
Своєю чергою співавтор закону Максим Лукінюк наголосив, що до 1 січня 2027 року ОМС мають привести у відповідність до Закону чинний статут тергромади або затвердити новий. А вже зараз приводити у відповідність до Закону свої акти, що регулюють механізми громадської участі.
“Молодь з 14 років отримали право долучатися до вирішення та обговорення всіх питань, що турбують громаду. А також можуть подавати проєкти рішень на розгляд ради в рамках місцева ініціатива, ініціювати громадські слухання, брати участь в публічних консультаціях, брати участь у консультативно-дорадчих органах та інше”, — зауважив Лукінюк.
Більше інформації та запис трансляції заходу — тут.
Вебінар організовано Громадським холдингом “ГРУПА ВПЛИВУ” за підтримки британської допомоги (UK Aid) від Уряду Великої Британії в партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).
Другий вебінар: інтеграція та впровадження демократичних процедур для членів Рад ВПО
Для 260 учасників вебінару, переважно членів Рад ВПО, експерт проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», співавтор закону Максим Лукінюк, голова правління Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва та радниця з питань розвитку Рад ВПО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» Оксана Савицька розповіли про роль громадянського суспільства в імплементації Закону:
- Роль громадянського суспільства. Як ОГС можуть допомогти громадам у впровадженні демократичних процедур.
- Вплив на відбудову. Як цей Закон сприяє відбудові та інтеграції міжнародних стандартів.
Вебінар організовано Благодійною організацією «Благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”» за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН), Громадським холдингом “ГРУПА ВПЛИВУ” за підтримки британської допомоги від Уряду Великої Британії, та у партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).
Що далі?
Український незалежний центр політичних досліджень продовжує серію заходів для активістів і представників ОГС.
28 січня об 11:00 відбудеться вебінар для представників NGO Запорізької області. Детальна інформація та реєстрація за посиланням.
Цей захід організовано Національною платформою стійкості та згуртованості та Українським незалежним центром політичних досліджень у рамках проекту “Забезпечення стійкості України в умовах зростання ризиків та наслідків війни”, який реалізовується за фінансової підтримки Європейського Союзу.