Які фактори найбільше впливають на формування сьогоднішнього українського суспільства, які тривоги і сподівання консолідують громадян з різних регіонів країни? Основою дослідження цієї теми стали фокус-групи, проведені Українським незалежним центром політичних досліджень, та результати соціологічних замірів, які на замовлення УНЦПД здійснив Київський міжнародний інститут соціології з 2 вересня по 25 жовтня 2017 р. Дослідженням, яке проводилися в 110 населених пунктах в усіх областях України, окрім Криму і тимчасово непідконтрольних районів Донецької та Луганської областей, було охоплено 2027 респондентів. Учасники опитувань могли вказувати не одну, а кілька відповідей на питання анкети.
Під час презентації результатів дослідження, яка відбулася 24 листопада в Києві, керівник Програм демократичних процесів УНЦПД Юлія Тищенко виокремила основні фактори, які об’єднують суспільство сьогодні:
- потреба в економічних та соціальних реформах, зміна патронатно-клієнтських відносин всередині політичної системи та суспільства, протидія корупції. Водночас об’єднавчим моментом є й негативна оцінка спроможності влади реалізовувати реформи. Зокрема, 34,9 % громадян вказують, що змін та досягнень у країні немає. Найважливішим для розвитку країни 36,8% вважають створення сприятливих економічних умов для розвитку підприємництва; при цьому 53,5 % називають пріоритетом боротьбу з корупцією. 46,7 % вважають пріоритетом якісне та доступне медичне обслуговування;
- встановлення миру на Донбасі. Агресія Росії зіграла потужну роль для суспільного єднання та формування проєвропейського геополітичного вибору. 60,6% громадян називають потребу встановлення миру на Донбасі головним пріоритетом держави;
- дотримання прав людини з боку держави. Ця проблема об’єднує 36% респондентів, хоч водночас вони доволі широко розуміють поняття «права людини», в тому числі й як покращення соціального та економічного становища;
- розвиток громадянського суспільства вважають досягненням 23,4% опитаних, розвиток волонтерства - 27,8% опитаних.
Водночас частина суспільства – 15% у різних регіонах - не має відповіді на питання стосовно консолідуючих факторів.
Щодо зовнішньої політики, значним об’єднавчим фактором є європейська інтеграція. Прихильники цього тренду подають європейську інтеграцію як «загальний консенсус цивілізаційного вектора». Так, у відповідь на запитання «Якому шляху розвитку України у зовнішній політиці Ви віддаєте перевагу?» 30,6% респондентів називали глибоку інтеграцію в ЄС, ще 30,6% - розвиток двосторонніх зв’язків з європейськими країнами. Розвиток відносин з РФ сьогодні вважають пріоритетом геополітичної орієнтації лише 6,8% респондентів, 11,9% - розвиток зв’язків у рамках СНД.
Водночас учасники фокус-груп зауважували, що інститути влади не артикулюють на подальших кроках країни в напрямку європейської інтеграції, спостерігається дефіцит ідей серед експертів та в суспільстві стосовно подальших перспектив, адже існує усвідомлення відсутності на сьогодні перспектив членства України в Європейському Союзі.
У сфері мовної політики, незважаючи на різні повсякденні мовні практики респондентів, у більшості з них, незалежно від регіону проживання, немає заперечення інтегративної ролі української мови. Фіксується подекуди і зміна мовних практик серед російськомовних громадян: зокрема, учасники фокус-груп на власному прикладі розповідали про збільшення використання української мови в сімейному та публічному спілкуванні після 2014 року. Проте про збалансовану мовну політику як один з чинників єдності суспільства говорять лише 13% опитаних.
Експерти УНЦПД окремо зауважили на вплив медійного поля на суспільні настрої, про що акцентували учасники фокус-груп. З боку РФ подається не інформація, а пропаганда, яка так чи інакше впливає на різні суспільні групи, тоді як в Україні в умовах плюралізму ЗМІ наголос в інформуванні робиться на негативах та суспільних проблемах, і це подекуди формує негативні настрої в суспільстві, яке потерпає від розчарування та браку позитивних змін.
Відеотрансляцію дослідження дивіться, будь ласка, тут:https://www.facebook.com/Glavcom.ua/videos/1952462304770044/
Дослідження проведено в рамках проекту «Демократія та реформи в період конфлікту: виклики та рішення», що реалізує УНЦПД за підтримки NED (Національного фонду демократії, США).
Завантажити презентацію: