6 січня 2025 року Президент України підписав Закон 3703-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування" (далі — Закон "Про народовладдя в громадах"). Це історична подія, яка відкриває нові можливості для громадян, та окремо для понад 4,6 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО), адже завдяки ньому вони прирівнюються до жителів громад та зможуть брати участь у процесі прийняття рішень, впливати на життя громад, де вони проживають. Так само Закон є вагомим кроком на шляху до виконання євроінтеграційних зобов'язань нашої держави — адже у своєму звіті за 2024 рік Єврокомісія надає позитивний висновок Закону та наголошує на необхідності його підписання Президентом.
Від сьогодні це — повноцінний Закон, який вже почав свою дію і згідно з яким усі сільські, селищні та міські ради до 1 січня 2027 року мають ухвалити нові Статути громад чи привести свої Статути у відповідність до Закону.
Чому цей документ став історичним кроком у розвитку місцевої демократії?
Ще у травні Верховна Рада України підтримала Закон "Про народовладдя в громадах" конституційною більшістю голосів (317 депутатів "ЗА"). Документ є одним з небагатьох за останні 27 років, який направлений на розвиток громадської участі на місцевому рівні. Останні зміни в цій тематиці відбулися ще в 1997 році з прийняттям Закону "Про місцеве самоврядування в Україні".
Закон "Про народовладдя в громадах" передбачив значне розширення прав жителів громад на участь у прийнятті рішень через обов’язкове прийняття статуту територіальної громади. В статуті запроваджені як класичні форми громадської участі (місцева ініціатива, громадські слухання, загальні збори жителів, робота консультативно-дорадчих органів при органах місцевого самоврядування (далі – ОМС), так і сучасні інструменти – участі у плануванні місцевого бюджету, публічні консультації, громадське оцінювання діяльності ОМС.
Варто також наголосити, що прийняття Закону було передбачено такими стратегічними документами, як Національною стратегією сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні 2021-2026 роки та Дорожньою картою децентралізації 2024р.: реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
Можливості, які надає закон
Закон "Про народовладдя в громадах" — революційний крок, завдяки якому мільйони українських громадян зможуть на практиці долучитись до життя громад. Станом на кінець 2024 року лише 45% місцевих рад ухвалили статут територіальної громади, а з якісно встановленими інструментами громадської участі — ще менше. Закон має на меті збільшити цю цифру до повноцінних 100%, розширивши прогресивні практики, які працюють в окремих громадах, на всю країну.
З прийняттям Закону, ВПО, багато з яких роками проживають у своїх громадах, отримали можливість брати участь у їхньому житті на рівні з іншими жителями: голосувати за проєкти бюджету, подавати місцеві ініціативи чи долучатися до громадських слухань.
Молодь з 14 років отримала доступ до впливу на рішення не тільки у сфері молодіжної політики, а й у всіх питаннях життя громади. Вони зможуть долучатися до громадських слухань, публічних консультацій та роботи консультативно-дорадчих органів при ОМС. Молодь з числа ВПО тепер має однакові права у громаді.
Кожна громада матиме свій Статут — "малу Конституцію", яка враховуватиме її особливості та регулюватиме форми комунікації місцевої влади з жителями: від громадських слухань до публічних консультацій.
Одним з обов’язкових розділів в статуті громади має стати "Порядок звітування перед жителями голів громад, депутатів місцевих рад та старост". У кожного голови, депутата, старости з’явився обов’язок прозвітувати про свою роботу перед жителями на публічному заході. Це сприятиме довірі, налагодженні спілкування та розуміння жителями діяльності влади з покращення життя в громаді.
Ключове рішення для відбудови та впровадження міжнародних стандартів
У мирний час демократія формується через вибори. У воєнний час, коли вибори неможливі, потрібні альтернативи, які дозволять громадянам бути почутими. Закон "Про народовладдя в громадах" передбачив саме такі інструменти. Громадяни зможуть впливати на рішення місцевої влади, формувати довіру та співпрацювати задля відбудови країни.
Окрім того, цей документ важливий для євроінтеграції України. Він враховує рекомендації Ради Європи та відповідає зобов’язанням нашої країни перед міжнародними партнерами. Зокрема Закон "Про народовладдя в громадах" імплементує Додатковий протокол до Європейської хартії місцевого самоврядування та рекомендації Ради Європи та Європейського Союзу щодо розширення прав громадян для участі у прийнятті рішень органами місцевого самоврядування і забезпечення розвитку місцевої демократії.
Треба зауважити, що у Плані для України 2024-2027 (Ukraine Facility Plan) Єврокомісія наголошує на необхідності створення умов для підвищення рівня залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні. Це передбачає ухвалення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема, акцент зроблено на розширенні можливостей для різних категорій мешканців, у тому числі вразливих груп, брати участь у роботі дорадчих органів, процесах планування, бюджетування та прийняття рішень.
Роль громадянського суспільства
У листопаді 2024 року понад 200 громадських і благодійних організацій підписали колективне звернення до Президента. Цей лист став голосом тих, хто розуміє важливість інструментів громадської участі для стабільності, прозорості та розвитку. Збір підписів ініціювали Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД) спільно з громадською організацією "Громадський холдинг "ГРУПА ВПЛИВУ".
Ми вітаємо підписання Президентом України Закону "Про народовладдя в громадах", адже без активних громад, до життя яких залучений кожен, ми не зможемо відбудувати країну, сформувати довіру до місцевої влади та розвивати демократію.
Максим Лукінюк, експерт проєкту USAID "Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України"
Матеріал опубліковано у розділі "Колонки" на "Українській правді"
Ця публікація створена у межах проєкту "Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства", що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. УНЦПД несе повну відповідальність за зміст, який може не відображати поглядів USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.