Експерти проєкту Національна платформа стійкості і згуртованості разом з провідними українськими фахівцями проаналізували виклики, з якими стикається українське суспільство в умовах війни.
Під час публічної дискусії “Важкий 2024 рік і непрогнозований 2025-й: ключові загрози та очікування” вони розглянули, як тривала російська агресія, гуманітарні виклики та політична турбулентність в країнах-партнерах впливають на стійкість українського суспільства.
Учасники обговорили такі ключові питання:
- Які наслідки війни найбільше впливають на громади, соціальну та гуманітарну сфери?
- Як українське суспільство ставиться до питань війни та миру?
- Де проходять потенційні лінії суспільного напруження?
Співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості Володимир Лупацій зазначив, що одним з основних викликів для України у 2025 році може стати управлінська криза, подолання якої може розвиватись за трьома сценаріями.
"Ключовий виклик року - управлінська криза, адже з неї витікає все інше. З погляду подолання цієї кризи, існує три сценарії на 2025 рік. Перший сценарій передбачає посилення централізації. Другий сценарій, який нам підкидають, це вибори. Третій сценарій - це те, як змінитися без виборів. Це і є та сама управлінська інновація, яка повинна бути знайдена, в тому числі представниками громадянського суспільства", — заявив Лупацій.
Своєю чергою співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості Юлія Тищенко зауважила, що в цих умовах Україна повинна уникнути дестабілізації ситуації всередині країни.
"Україні потрібен стійкий, справедливий та безпечний мир. Мається на увазі, щоб різні рішення щодо миру у зовнішньому та у внутрішньополітичному треку не дестабілізували Україну зсередини. Світ приділяє багато уваги стримуванню країни-агресорки. Але останнім часом з'явились дискусії про те, які можуть бути прецеденти в Європі та у світі, якщо ті чи інші рішення щодо миру призведуть до внутрішньої дестабілізації. Тобто підриву таких речей як соціальна згуртованість в Україні", — вважає Тищенко.
Також вона заявила, що новостворене Міністерство національної єдності повинно не втратити вже існуючі функції Міністерства реінтеграції.
“Поки ми знаємо, що Міністерство національної єдності сформовано на базі Мінреінтеграції, а в його планах - зосередитись на роботі з українцями за кордоном. На мою думку, у цьому процесі важливо “із водою не виплеснути дитину”. Тобто новостворене відомство мало б зберегти вже існуючі функції Міністерства реінтеграцїї, а, при цьому, й уникнути дублювання повноважень інших відомств, які також працюють з громадянами за кордоном”, - додала експертка.
Які настрої панують серед українців?
Директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха зауважив, що показники стійкості українців майже не змінились упродовж останніх двох років.
За результатами досліджень Інституту соціології НАН України два роки тому майже 70% українських громадян погоджувались “терпіти проблеми стільки, скільки потрібно для перемоги України”.
“Згідно з нашими опитуваннями, у 2022 році 69% громадян були готові терпіти теперішні та майбутні проблеми стільки, скільки буде потрібно до перемоги. Не готові - всього 4,6%. Інші були готові терпіти певний час. У 2024-му році терпіти скільки завгодно готові 43%. Терпіти проблеми лише обмежений час готові - 26%. Не готові терпіти у 2024 році вже 14%. Ці зміни стались саме минулого року", — розповів Головаха.
Нацплатформа реалізується УНЦПД та УГСПЛ у рамках проєкту "Забезпечення стійкості України в умовах зростання ризиків та наслідків війни" за фінансової підтримки Європейського Союзу.