Міністерство інформаційної політики донедавна було єдиним відомством в українському уряді, де існувала посада радника з питань Криму. Два тижні тому така ж посада з'явилася і в Міністерстві культури. На питання - чому допомога "радника з Криму" так необхідна сьогодні українським міністрам, які першочергові та довгострокові плани перед ним стоять, і як сьогодні можна оцінити загальну ситуацію навколо Криму - відразу після представлення у прес-центрі Кабміну кореспондентові Укрінформу відповіла новопризначений радник Міністра інформаційної політики України з питань Криму Юлія Каздобіна.
- Юлія, ви киянка, але вважатися експертом по Криму вам дають підставу ваші аналітичні матеріали в Українському незалежному центрі політичних досліджень. Чим може бути корисний ваш досвід і знання на посаді радника Міністра інформаційної політики України?
- Думаю, що та невелика, але дуже професійна команда, яка сформувалася в Міністерстві інформполітики (саме вона та її несовковий підхід до роботи став приводом приєднатися до них), дозволить працювати для інтересів України. Це не гучні слова. Я знаю, що нам всім в цей складний час потрібно, щоб Україна вистояла та вижила. Саме виходячи з цих позицій ми зараз робимо всю свою роботу.
Наприклад, готуємо інформаційну стратегію реінтеграції Криму. Це моя першочергова задача і у мене є ідеї, як це робити, кого залучити як експертів і консультантів.
Ми хочемо, щоб стратегія стала не просто продуктом якоїсь невеликої групи людей, які зачинились у своїх кабінетах, нічого не бачать і не чують. Першими, хто в ній повинні бути задіяні - люди, пов'язані з Кримом. Є задумки і щодо нових проектів, і щодо продовження вже розпочатих. Радує, що сьогодні в Україні змінилася ситуація. Якщо раніше у суспільства і держави були абсолютно різні цілі та завдання, то зараз ці цілі та завдання багато у чому збігаються, і це дає надію на результат і сили для того, щоб рухати українську державу в напрямку вирішення проблем.
- А проблем дійсно багато. Майже кожен ранок, на жаль, затьмарюється поганими новинами з Криму - нові обшуки та затримання. Як ви прокоментуєте, та яким чином міністерство інформполітики може впливати на те, що там відбувається?
- Крим сьогодні, за аналогією з захопленням заручника, може врятувати тільки позбавлення від терориста Я думаю, що безпосередньо на ситуацію з кожною конкретною людиною вплинути сьогодні просто неможливо. Ми повинні визнати цю ситуацію - реально в Криму діє юрисдикція Росії, і Крим сьогодні, за аналогією з захопленням заручника, може врятувати тільки позбавлення його від терориста. По-іншому вплинути на долю заручників неможливо, на жаль. Це правда, яку потрібно визнати.
Мені здається також, Україні важливо усвідомити, що за допущені нею помилки Росія буде відіграватися на людях, які живуть в Криму. Ситуація там дуже складна, рівновага хитка і протистояння дуже небезпечне. Тому наша політика повинна бути політикою "м'якої сили", і вона повинна враховувати ситуацію, в якій можуть опинитися люди, які там живуть.
Потрібно йти до відновлення людських відносин з ними, не повинно бути риторики ворожнечі по відношенню до тих, хто зараз залишився в Криму. Природно, повинно бути чітке розмежування на тих, хто порушив закон, і тих, хто просто там живе. Ті, хто винні в порушенні прав людини в Криму, повинні знати позицію України, яка дотримується принципу невідворотності покарання. У цій ситуації ми можемо тільки брати інформацію з Криму, робити її надбанням усього світового співтовариства і продовжувати тиснути. Так, це відчуття безсилля жахливе, але у нас завдання - не зробити гірше і діяти, повторюся, м'яко, поступово...
Читати інтерв»ю з Ю.Каздобіною повністю
(«Укрінформ», 12.10.2016)