Чи допоможе амністія терористів урегулювати конфлікт на Донбасі?

Проводити паралелі між ситуаціями на Донбасі і в Північній Ірландії було б не зовсім коректно. Але можна і потрібно скористатися ірландським досвідом проведення амністії, - вважає керівник Програми підтримки демократичних процесів Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко. Експерт вивчала досвід вирішення конфлікту і примирення громадян у Північній Ірландії. Як сприяти цим процесам в Україні, Тищенко розповіла під час прес-конференції у Києві 8 жовтня:

- Коли в Україну приїжджають експерти, то запитують про те, виявляли себе якось раніше лідери так званих ДНР і ЛНР до виникнення конфлікту на Донбасі. Природно, раніше ніхто нічого про ці особи не знав. А ірландському конфлікту близько 300 років, він зрів століттями.

Також Юлія Тищенко повідомила про те, що у 1998 році в Ірландії сталися випадки, коли згідно з Угодою Страсної п'ятниці (вона ж Белфастська угода) амністували людей, раніше засуджених до дев'яти довічних ув'язнень. Це, природно, викликало бурхливе невдоволення суспільства.

Довідка:

Етнополітичний конфлікт у Північній Ірландії був викликаний суперечкою між центральними британськими властями і республіканськими національними організаціями. Під час протистояння з обох сторін загинуло 3524 особи, з них 1857 - цивільні. Формально закінченням конфлікту вважається 10 квітня 1998 року - день підписання Белфастської угоди, або Угоди Страсної п'ятниці. Одним з пунктів цього договору є роззброєння воєнізованих угруповань Північної Ірландії та звільнення північноірландських ув'язнених.

Після підписання угоди, яка закріпила процес політичного врегулювання, було створено уряд і Асамблею Північної Ірландії. Уряд займається соціальними питаннями, не перевищує своїх повноважень і не втручається у рішення уряду Сполученого королівства Великобританії.

Процес амністії ув'язнених, у тому числі засуджених за особливо тяжкі злочини, спричинив колосальне невдоволення у суспільстві. Ірландський досвід подолання цих проблем свідчить про те, що подібні складні рішення треба обов'язково роз'яснювати цільовим групам, інакше прогресу не буде. Адже допустити насильство набагато гірше, ніж домовлятися. Цей досвід варто взяти на озброєння українській владі.

(QHA. 10.10.2015)