Законодавчі зміни для громадського сектору — дайджест за березень 2025 року від УНЦПД

Український незалежний центр політичних досліджень підготував березневу добірку ключових змін у законодавстві, що впливають на діяльність організацій громадянського суспільства. У цьому випуску — шість найважливіших тем, зокрема, йдеться про гуманітарну допомогу, соціальні послуги, державні плани розвитку ОГС, підтримку волонтерів та новації у візових правилах.

Прийняті нормативно-правові акти

В першому читанні прийнято законопроєкт щодо створення умов для використання транспортних засобів, отриманих як гуманітарна допомога, для пасажирських перевезень

Про що законопроєкт: Документом передбачено, що комунальні підприємства, які є автомобільними перевізниками, та/або перевізниками міського електричного транспорту, є набувачами гуманітарної допомоги. Законопроєкт також встановлює, які види транспорту можуть бути визнані гумдопомогою в таких випадках та встановлює заборону на її відчуження або передання в користування іншим особам, які не є набувачами ГД.
Водночас порядок передачі ГД в таких випадках додатково буде врегульовано Кабінетом Міністрів України.

Чому це важливо: Прийняття законопроєкту дає можливість комунальним підприємствам — перевізникам набувати окремі види транспорту як гуманітарну допомогу та використовувати її для надання послуг перевезення. Це може покращити доступ до громадського транспорту, особливо в постраждалих регіонах, забезпечивши стабільність перевезень. 

Прийнято в другому читанні закон щодо удосконалення порядку надання соціальних послуг

Про що закон: Документ має на меті адаптувати Закон “Про соціальні послуги” під останні законодавчі зміни:

  • пропонується встановити чітку класифікацію надавачів соціальних послуг за формою власності та організаційно-правовою формою;
  • уточнюються вимоги до надавачів соцпослуг залежно від форми власності. Так, надавачі соціальних послуг приватної власності (до яких відносяться й ОГС - прим.) не обмежені у виборі організаційно-правової форми; 
  • деталізується перелік відомостей, які вносяться до реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, уточнено можливість надавати соціальні послуги, а також укладати договір про надання соцпослуг і дистанційно (онлайн);
  • розширено перелік отримувачів соцпослуг, за надання послуг яким сплачує держава.

Чому це важливо: Такі зміни дозволяють ефективніше надавати соціальні послуги та підвищити їхню доступність. Зокрема, більш чітке регулювання надавачів послуг за формою власності та організаційно-правовою формою сприяє покращенню доступу до сфери для ОГС як надавачів соцпослуг. Дозвіл на укладання договорів та надання послуг дистанційно підвищує доступність та зручність як для отримувачів, так і для споживачів та розширює географію надання та споживання соцпослуг. 

Затверджено План заходів з реалізації у 2025—2026 роках Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021—2026 роки

Уряд затвердив План заходів та включив туди 34 завдання. Серед них:

  • удосконалення засад проведення публічних консультацій;
  • сприяння залученню жителів до вирішення питань місцевого значення, розвитку форм місцевої демократії (реалізація Закону 3703 “Про народовладдя” - прим.);
  • впровадження механізмів громадського бюджету, зокрема, сприяння впровадженню шкільних громадських бюджетів;
  • здійснення заходів щодо впровадження онлайн-платформи для взаємодії органів виконавчої влади з громадянами та інститутами громадянського суспільства;
  • реалізація експериментального проєкту щодо забезпечення можливості діяльності громадської організації на підставі модельного статуту та реєстрації громадських об’єднань за допомогою порталу Дія;
  • удосконалення умов для створення, діяльності та припинення органів самоорганізації населення; 
  • створення умов для фінансової підтримки на конкурсних засадах інститутів громадянського суспільства;
  • сприяння запровадженню податкових стимулів, для підтримки інститутів громадянського суспільства, розвитку волонтерської діяльності;
  • удосконалення законодавства про гуманітарну допомогу;
  • створення умов для участі інститутів громадянського суспільства у наданні за бюджетні кошти суспільно значущих послуг, зокрема, соціальних, розвитку соціального підприємництва.

Чому це важливо: Національна стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства  є ключовим документом, в якому закріплено зобов’язання держави щодо сприяння подальшому інституційному становленню ОГС, стимулюванню участі громадянського суспільства в соціально-економічному розвиткові України. План заходів з реалізації Нацстратегії містить низку значущих для громадського сектору завдань, зокрема, реалізація Закону “Про народовладдя”, вдосконалення законодавства про публічні консультації, реалізація ідеї онлайн-реєстрації громадських об’єднань, до яких безпосередньо були долучені експерти Українського незалежного центру політичних досліджень.
План також підтримує розвиток інститутів громадянського суспільства, що стимулює активну участь громадян у вирішенні соціальних та економічних проблем. Окрім того, він сприятиме розвитку волонтерства, соціального підприємництва та гуманітарної допомоги, що є важливим для подолання наслідків війни.

Важливо, що план заходів також передбачає залучення інститутів громадянського суспільства до реалізації запланованих завдань. Експерти УНЦПД були залучені до розробки Плану заходів на всіх етапах його підготовки, а також наша організація є одним із партнерів з виконання ключових завдань Плану заходів.

Уряд вніс зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення, отриманого під час надання волонтерської допомоги


Про що постанова: Постанова детальніше описує, які документи необхідно подати до заяви: копії паспорта, свідоцтва про смерть волонтера, свідоцтва про народження дитини загиблого та інших документів.
Також змінено перелік документів, які подаються волонтером, в разі настання інвалідності. Так, довідку про характер отриманих поранень замінено на копію висновку судово-медичної експертизи про характер отриманих поранень. Перелік необхідних документів доповнено копіями витягу про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості, договору про провадження волонтерської діяльності та довідкою з реквізитами рахунка. Серед іншого, уточнено порядок подання заяви в електронному вигляді.
Відтепер, Мінветеранів здійснюватиме виплати самостійно, без перерахування відповідних коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.

Оскаржити відмову у виплаті одноразової грошової допомоги можуть не тільки у судовому, а й в адміністративному порядку.
Також Постановою № 260 затверджено зразки заяв про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) волонтера та у зв’язку з встановленням інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги.

Чому це важливо: Такі зміни забезпечують більш чіткий процес подачі документів, зокрема заміна довідки про поранення на висновок судово-медичної експертизи та додавання нових документів, що підтверджують волонтерську діяльність. Це також спрощує подачу заяв, врегульовуючи процедуру подання заяв в електронному вигляді,  зменшуючи бюрократичні перепони.
Перехід до самостійного здійснення виплат Мінветеранів безпосередньо постраждалим зменшує затримки та підвищує ефективність виплат, на відміну від попередньої процедури запиту коштів в Кабміну, а потім їх пересилання органам соцзахисту. Можливість оскарження відмови в адміністративному порядку гарантує додатковий захист прав громадян. Всі ці зміни сприяють захисту прав постраждалих волонтерів, а також членів їх сімей, що є актуальним запитом громадянського суспільства в період дії воєнного стану.

Уряд затвердив Порядок надання погодження на перерозподіл гуманітарної допомоги між набувачами гуманітарної допомоги — юридичними особами та порядок повернення донору товарів (предметів) гуманітарної допомоги у разі неможливості їх використання за цільовим призначенням

Порядок визначає механізм надання отримувачем гуманітарної допомоги (далі — отримувач) погодження на перерозподіл гуманітарної допомоги між набувачами гуманітарної допомоги, перелік необхідних документів та підстави відмови  у наданні погодження на перерозподіл гуманітарної допомоги.

Порядком повернення донору ГД визначено власне механізм повернення таких товарів, перелік документів, які необхідно подати митному органу для поміщення товарів ГД  у митний режим експорту та порядок дій отримувача під час формування звіту.

Чому це важливо: Затвердження даних порядків передбачено законодавством про гуманітарну допомогу. Воно допоможе ефективніше здійснювати перерозподіл гуманітарної допомоги та її надходження до категорій населення, які її потребують.
Порядок повернення ГД донору у разу неможливості її використання за цільовим призначенням допоможе запобігти неефективному використанню чи знищенню товарів ГД та підвищить довіру донорської спільноти до надавачів ГД в Україні.

Зареєстровані нормативно-правові акти

Зареєстровано законопроєкт про скасування візових вимог для гуманітарних працівників та волонтерів на час воєнного стану


Про що законопроєкт: Автори законопроєкту пропонують скасувати вимогу отримати довгострокову візу для іноземців та осіб без громадянства (крім громадян Російської Федерації), які прибули в Україну:

  • для роботи у філіях і представництвах іноземних юридичних осіб, що є отримувачами гуманітарної допомоги;
  • з метою участі в міжнародних та регіональних волонтерських програмах чи участі в діяльності організацій, та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність”.

Якщо ці особи в'їхали на територію України після 24 лютого 2022 року та протягом 60 днів з дня набрання чинності даним ПЗ звернулися із заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання, то вони вважаються такими, які тимчасово на законних підставах перебувають на території України.

Чому це важливо: Скасування вимоги щодо отримання довгострокової візи для іноземних гуманітарних працівників та волонтерів дозволить значно спростити та пришвидшити процедуру їх легалізації. Це допоможе залучити більше кваліфікованих спеціалістів, що надзвичайно важливо для забезпечення необхідної допомоги постраждалому населенню, особливо в умовах триваючої війни, коли потреби зростають, а також сприятимуть діяльності  довгострокових місій іноземців-волонтерів в Україні.

Читайте також: Експерти УНЦПД представили перший драфт Проєкту типового Статуту для сільської, селищної чи міської тергромади

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

🙌 Дякуємо, що ви з нами! Якщо маєте питання або пропозиції, будемо раді вашим відгукам на Facebook-сторінці, підписуйтесь: https://www.facebook.com/UCIPR 




Назад до переліку матеріалів