В Україні представили Концепцію вдосконалення системи обліку гуманітарної допомоги: експерти УНЦПД про ключові зміни

Організації, які надають гуманітарну допомогу, часто стикаються з проблемами під час   ввезення вантажів, реєстрації, обліку та звітування. Це суттєво сповільнює процес доставки допомоги тим, хто її потребує, що особливо критично в умовах повномасштабного вторгнення. Щоб змінити ситуацію, експерти Українського незалежного центру політичних досліджень розробили Концепцію модернізації Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (АС ГД).

Концепцію було представлено на публічному заході в Медіацентрі Україна.

Захід об’єднав представників уряду, громадянського суспільства та міжнародних організацій, які зацікавлені у підвищенні ефективності, прозорості та доступності системи обліку гуманітарної допомоги. Вони акцентували на необхідності розв’язання проблем, які виникають у теперішній системі. 

7

Аналітикиня законодавства УНЦПД Ярина Походай ознайомила учасників заходу з ключовими напрямами модернізації системи. Вона зазначила, що  представлена Концепція створена на основі аналізу досвіду користувачів та запитів організацій, які працюють у сфері гумдопомоги. 

Водночас експертка з оподаткування благодійної діяльності УНЦПД Юлія Панура наголосила, що вдосконалення АС ГД  дозволить прискорити логістику гуманітарної допомоги, полегшить адміністративні процедури для організацій та підвищить ефективність та сприятиме прозорості та підзвітності процесів. 

2

 “Провівши зріз всіх користувачів, які тим чи іншим чином дотичні до роботи з автоматизованою системою, ми сподіваємося, що всі пропозиції, які ми зібрали, будуть втілені в життя”, — додала Юлія. 

Представниця Європейського центру некомерційного права (ECNL) Simona Ognenovska зауважила, що протягом десяти років їхній центр здійснював моніторинг законодавства, яке регулює відносини в регіоні Східної Європи, зокрема в Україні. 

Вона звернула увагу на складнощі, з якими стикаються організації на місцях, зокрема в частині фінансування. Це особливо відчутно після призупинення американської фінансової допомоги у 2025 році, що серйозно вплинуло на діяльність багатьох українських інституцій. У цьому контексті, вона підкреслила важливість впровадження ефективних систем, які забезпечать сталість і прозорість у сфері гуманітарної допомоги.

Також представниця ДП “ІОЦ” Людмила Хлань погодилась із необхідністю модернізації системи, як от її інтеграції з іншими державними реєстрами, проте наголосила, що подальше вдосконалення системи можливе лише за умови фінансування. 

3

 “Можливість фінансування нашої системи на даний час, поки що припинилася. І всі доопрацювання, всі нововведення у системі, які стосуються нормативно-правових актів, вони були виконані з мінімальним втручанням в зміни в систему. Ми певним чином у рамках адміністрування додаємо функціонал, але він не такий масштабний і не такий глобальний, як хотілося б”, — зауважила вона. 

Вона також пояснила, що ДП “ІОЦ” є державним підприємством, яке являється розробником і адміністраторами системи, що надає послуги тільки на платній основі. 

“На жаль, ми не можемо надавати їх безкоштовно. Тому, щоб виконати певне доопрацювання згідно нормативно-правових актів, ми маємо мати на це фінанси”, — додала Людмила. 

До презентації долучився й радник міністра соціальної політики України Юрій Юзич. Він зазначив, що нинішня система функціонує на принципі самодекларування гуманітарних вантажів, що потребує посилення контролю та довіри з боку держави. 

4

Зауважимо, що розроблена  Концепція передбачає поетапне впровадження змін, що дозволить суттєво зменшити адміністративне навантаження, пришвидшити логістику та посилити ефективність державного контролю. УНЦПД продовжить адвокацію запропонованих рішень у партнерстві з ключовими зацікавленими сторонами. 

Дослідження проведено Українським незалежним центром політичних досліджень в межах проєкту “CSO Meter: Empowered for Action” у рамках роботи Хабу Барометру ОГС в Україні за підтримки Європейського центру некомерційного права (ECNL) та фінансування Європейського Союзу.

Назад до переліку матеріалів