Відкрито про виборчу реформу. Тренінг для журналістів та представників неурядових організацій. 8-9 липня 2017 р.

 

usaid canada british council es ifes
demokracy reforms UCIPR brandbook

 

Які виклики стоять перед Україною у сфері виборів? Чи може виборець у разі застосування пропорційної системи обирати не тільки політичну партію, але й окремого кандидата? Які нові можливості створює голосування за «відкритими списками»? Які моделі «відкритих списків» уже працюють в країнах Європи? Чи існують якісь непереборні складнощі для впровадження пропорційної системи, базованої на регіональних округах, в Україні? Що важливо знати, щоб краще розумітися на ході реформи у сфері виборчої системи в Україні?

Ці та інші питання розкривали експерти проекту «Громадська підтримка реформування законодавства для парламентських виборів», що реалізується УНЦПД за сприяння ЦЕДЕМ і фінансової підтримки Єврокомісії, представникам журналістського цеху та неурядових організацій із різних куточків України.

Агентством США з міжнародного розвитку, Міністерства міжнародних справ Канади та Посольства Великої Британії в Україні.

tr7 1

Протягом двох днів визнані фахівці у галузі виборчого законодавства та медіа обговорювали з учасниками переваги виборчої системи на основі пропорційного представництва і «відкритих списків» та відпрацьовували подання аргументів на користь такого типу виборчої системи під час практичних завдань.

З широким спектром потреб, які мають бути втілені у ході поліпшення законодавства у сфері виборів загалом, присутніх ознайомила Юля Шипілова, менеджер проекту Міжнародної фундації виборчих систем. Це і питання відповідальності за злочини у виборчій сфері, і якості адміністрування виборів, узгодження різних норм законодавства у частині процедур для різних виборів.
У перший день роботи учасники тренінгу обговорили виклики та пріоритети виборчої реформи, ознайомилися з виборчими системами країн Європейського Союзу, разом з тренерами вибудували класифікацію виборчих систем та проаналізували наслідки їх застосування. Євген Радченко, головний експерт Групи з реформування виборчого законодавства Реанімаційного пакету реформ; директор з розвитку ГО «Інтерньюз-Україна», ознайомив учасників тренінгу із суттю законопроектів, які на сьогодні зареєстровані у Верховній Раді, та розповів, чи відповідають ці законопроекти ідеї відкритих списків, що була задекларована Коаліцією парламентських фракцій у 2014 році та в Програмі діяльності Кабінету міністрів України ще у 2016 році.

Vtr1
Юлія Тищенко, експерт проекту, керівник Програми підтримки демократичних процесів УНЦПД, розповіла про можливості захисту інтересів політичного представництва національних меншин як в Україні, так і в «нових» державах-членах ЄС.
Приміряти на себе різні ролі у виборчому циклі – представників партій, членів комісій, виборців – допомогла цікава й корисна вправа від Євгенії Павловської, керівника Тренінгового центру при Центральній виборчій комісії.
Другий день тренінгу було присвячено способам подачі інформації у період виборів, відмінностям між агітацією та пропагандою, правам та обов’язкам журналіста у ході виборчого процесу. За допомогою медіа-юриста та медіа-тренера, виконавчого директора ГО «Платформа прав людини» Олександра Бурмагіна учасники тренінгу виконали вправи з підготовки текстів на тему виборчих систем.
Катерина Жемчужникова, прес-секретар громадянської мережі ОПОРА й Андрій Сайчук, генеральний продюсер суспільно-політичного напрямку Громадського телебачення, на прикладі виборів у 2015 році в одному із одномандатних округів Чернігова продемонстрували вразливість одномандатних округів до легкого і безкарного підкупу виборців в умовах, коли суспільні відносини пронизані корупцією.

Vtr2
Учасники тренінгу підвищили свою обізнаність у багатьох аспектах виборчих систем та зможуть підтримати тематику у своїх середовищах та підготувати публікації для ширшого кола виборців. Інформація, отримана на тренінгу, допомагає краще зрозуміти, чому відкриті списки від партій розглядаються як краща альтернатива закритим спискам у розрізі можливостей виборців отримати кращий доступ до інформації про кандидатів, як можливість виборця надати підтримку бажаному кандидатові та сприяти його обранню, як засіб посилення взаємної відповідальності виборців і політичних партій.
Більше матеріалів із тренінгу, а також фото - на сторінці проекту у Facebook #Vidkryti ! Долучайтеся!