Тренінг "Школа діалогу та комунікації". Листопад 2015 р.

4-5 та 6-7 листопада в Києві у рамках проекту «Демократичний транзит в Україні після Євромайдану: виклики і рішення», що реалізується УНЦПД за підтримки NED, відбулися тренінги «Школа діалогу та комунікації» для представників громадських організацій, активістів, представників органів місцевого самоврядування з різних куточків країни.

Загалом у тренінгах узяли участь 27 громадських активістів з Києва, Полтави, Сум, Краматорська, Красноармійська, Маріуполя, Запоріжжя, Львова, Ужгорода та інших міст. Ці люди опікуються різноманітними аспектами суспільного життя, громадянського миру, частина учасників заходу безпосередньо працює з вимушеними переселенцями із Донбасу та Криму, належить до категорії переселенців або ж часто стикається з їхніми проблемами у своїй роботі (йдеться насамперед про представників громадських організацій на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей).

Метою заходу було надання знань та навичок учасникам тренінгу щодо правил ведення діалогів, аналізу та фасилітації конфліктів, конфліктної превенції, застосування закону про протидію дискримінації тощо.

Учасники тренінгу спробували дослідити, як з усвідомлених соціальних ролей індивіда формується ідентичність різних соціальних груп і суспільства вцілому. Якій вплив мають негативні стереотипи на процес сприйняття різних соціальних груп, як негативні стереотипи стосовно іншого можуть визначати наші дії та політичні рішення. Працюючи з поняттям «стереотип», учасники заходу дійшли висновку, що соціальні та етнічні стереотипи змінюються під впливом зовнішніх (історичних) обставин, хоча цей процес можу бути дуже тривалим. Водночас складно зрозумілою, а переважно і зовсім незбагненною залишається підстава виникнення багатьох стереотипів, які досі панують у суспільній свідомості.

Окремі панелі тренінгу «Школа діалогу та комунікації» була присвячена аналізу конфліктів, стратегії поведінки у конфлікті, способам їх вирішення, зокрема через суспільний діалог та партнерство. Особливу увагу тренери приділили методам комунікації між конфліктуючими сторонами та ролі фасилітаторів і медіаторів.

«На вашому тренінгу я отримав наукове пояснення того, з чим я стикаюся майже щодня, працюючи з вимушено переміщеними особами (ВПО). Тепер я маю своєрідну «методичку» для того, аби сприяти вирішенню, а ще краще – уникненню конфліктів чи спорів між переселенцями та місцевими громадами й органами місцевої влади. Скажу навіть так: тепер я став більше розуміти переселенців», - резюмує Геннадій Степанов з Ужгорода, учасник ГО «Закарпаття – Донбас» та радник міністра соціальної політики України на Закарпатті.

Майя Корінник з міста Гайворон, що на Кіровоградщині, буквально через день після свого повернення з Києва отримала можливість безпосередньо застосувати знання, отримані на тренінгу УНЦПД. «Мене запросили як фасилітатора до проекту, запровадженного для чиновників місцевих органів влади, а я віднедавна очолюю відділ правового та інформаційного забезпечення Гайворонської райради».

А Любава Приколота, представник ГО «Європейська молодь України», що діє в місті Павлоград, зізнається, що тренінг став для неї не лише підказкою в її напрямку громадської роботи, а ще й способом пізнання. «Я в захваті, - емоційно говорить Любава, – це найкращий тренінг з тих, де мені доводилося брати участь. Для мене він цінний насамперед обсягом отриманих знань. Я отримую зараз вищу освіту за фахом «психолог», тож почуте на тренінгу допомагає мені чіткіше сформулювати дипломну роботу. І, безперечно, ці знання знадобляться мені на практиці, адже наша організація дуже часто допомагає громадянам, скривдженим байдужими місцевими чиновниками чи міліцією, вирішувати такі конфліктні ситуації».

Матеріали тренінгу доступні за посиланням.