Пропонуємо ознайомитися з добіркою ключових змін у законодавстві, що стосуються діяльності організацій громадянського суспільства. У червневому випуску за другу половину місяця Український незалежний центр політичних досліджень зібрав головні теми, про які варто знати:
- звільнення від податку на додану вартості наданих соціальних послуг ОГС-надавачів соцпослуг;
- пропоновані зміни у сфері лобіювання;
- підготовка до другого читання законопроєкту про ввезення гуманітарними організаціями транспортних засобів як гумдопомоги.
Читайте детальніше про ці зміни та дізнавайтесь, як вони вплинуть на роботу ОГС.
Прийняті нормативно-правові акти
Прийнято закон про звільнення від податку на додану вартість соціальних послуг наданих ОГС
Важливі для громадського сектору зміни були прийняті Законом № 4505-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладення договорів керованого доступу».
Про що закон: Документом пропонується внести зміни до Податкового кодексу та звільнити від оподаткування податком на додану вартість надання соціальних послуг відповідно до Закону України "Про соціальні послуги" надавачами соціальних послуг, включеними до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг", зокрема й організації громадянського суспільства, які є надавачами соціальних послуг.
Чому це важливо: Звільнення соцпослуг від ПДВ допоможе забезпечити стабільну роботу системи соціального захисту в Україні, особливо в умовах воєнного стану та під час відновлення після війни. Закон сприяє зниженню вартості послуг і розширенню кола їх отримувачів; зміцнює фінансову стабільність ОГС-надавачів соціальних послуг, що стимулюватиме громадський сектор активніше залучатись до надання соціальних послуг. Команда УНЦПД підтримує дані зміни та закликає ОГС підтримати звернення до Президента України із закликом підписати даний Закон.
Зареєстровані нормативно-правові акти
Зареєстровано законопроєкт про внесення змін до законодавства про лобіювання
Документ має на меті внести зміни до встановлення відповідальності за порушення законодавства у сфері лобіювання та є альтернативним до раніше зареєстрованого законопроєкту 13340.
Про що законопроєкт: Проєктом пропонується відкласти ведення в дію Закону про встановлення адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері лобіювання на 12 місяців з дня введення в дію Закону України "Про лобіювання".
Чому це важливо: Члени Робочої групи, яка працює над вдосконаленням законодавства про лобіювання, дійшли висновку, що запровадження адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері лобіювання одночасно з введенням Закону «Про лобіювання» в дію, є передчасним та потребує запровадження перехідного періоду з огляду на новизну правового регулювання, відсутність практики його застосування та необхідність додаткової інституційної підготовки.
Нагадуємо: На початку червня були зареєстровані законопроєкти, про внесення змін до законодавства у сфері лобіювання. Законопроєкти вносять низку змін до чинного законодавства про лобіювання, які мають безпосереднє значення для організацій громадянського суспільства, особливо тих, що здійснюють адвокаційну діяльність. Ці зміни є спробою врегулювати сфери відповідальності, уточнити межі лобіювання, а також запровадити нові механізми взаємодії між суб’єктами лобіювання та органами влади. Детальніше про них можна прочитати у нашому дайджесті за першу половину червня.
Інші зміни, що стосуються руху нормативно-правових актів
Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував ухвалити в цілому проєкт Закону щодо змін до Закону України «Про гуманітарну допомогу»
Законопроєкт № 12010, який передбачає можливість ОГС ввозити авто як гуманітарну допомогу, було прийнято за основу наприкінці 2024 року та передано у профільний парламентський комітет на підготовку до другого читання.
Про що законопроєкт: Доопрацьований документ встановлює порядок використання та передачі транспортних засобів гуманітарних організацій, ввезених в Україну для гуманітарного реагування, а також відповідальність за нецільове використання таких транспортних засобів, зокрема заборона їх використання з комерційною метою. Також законопроєктом вперше вводиться юридичне визначення поняття «гуманітарна організація» та передбачається процедура їх верифікації: наявність в них фінансування за попередній рік, працівників для гуманітарного реагування, внутрішні стандарти діяльності, вебсайт з інформацією про роботу та оприлюднені звіти за останні два роки. Комісія Мінсоцполітики перевірятиме документи ОГС і вноситиме їх до Реєстру верифікованих організацій.
Чому це важливо: Законопроєкт дає можливість гуманітарним організаціям ввозити автівки як гумдопомогу, це значно пришвидшить та спростить надання ними допомоги постраждалим від війни та реагування на надзвичайні ситуації.
Дайджест створено ГО «Український незалежний центр політичних досліджень» за підтримки Фонду «Аскольд і Дір», що адмініструється ІСАР Єднання в межах проєкту «Сильне громадянське суспільство України – рушій реформ і демократії» за фінансування Норвегії та Швеції. Зміст дайджесту є відповідальністю УНЦПД та не є відображенням поглядів урядів Норвегії, Швеції або ІСАР Єднання.
Якщо маєте питання або пропозиції, будемо раді вашим відгукам на Facebook-сторінці УНЦПД.
Читайте також: Законодавчі зміни для громадського сектору — підсумки першої половини червня