Законопроект №7372 щодо унормування діяльності та державної реєстрації всеукраїнських громадських об'єднань розроблено громадськими експертами спільно з Міністерством юстиції на виконання Урядового плану заходів сприяння розвитку громадянському суспільству. Законопроектом передбачено скорочення термінів реєстрації громадських організацій, право здійснювати реєстрацію за модельним статутом.
1. Чи відбудеться примусова ліквідація статусу юридичної особи місцевих осередків?
Ні. Жодної примусової ліквідації юридичної особи місцевих осередків не буде. Таке рішення можуть ухвалити ВИКЛЮЧНО керівні органи всеукраїнської організації. Цю можливість всеукраїнські організації мають ще з 1 січня 2013 року.
Якщо ж всеукраїнська організація, протягом перехідного періоду, не ухвалить рішення про ліквідацію, всі місцеві осередки збережуть свій статус юридичної особи, а всеукраїнська організація більше не зможе їх ліквідовувати.
2. Чи відбудеться втрата майна місцевого осередку?
У випадку, якщо всеукраїнська організація не ухвалить рішення про ліквідацію місцевого осередку, все майно, яким володіє місцевий осередок – зберігається.
Якщо всеукраїнська організація ухвалить рішення про ліквідацію місцевого осередку, все майно осередку переходить на баланс всеукраїнської організації, яка має право передати його в управління відокремленому підрозділу чи залишити собі.
3.Чи відбудеться втрата зв’язку між всеукраїнською організацією та місцевими осередками, якщо вони збережуть статус юридичної особи?
Відповідно до законопроекту 7372, членами громадської організації зможуть бути як фізичні так і юридичні особи. Місцеві осередки зі статусом юридичної особи, можуть стати членами всеукраїнської організації. Це збереже зв’язок всеукраїнської організації та місцевих осередків.
4.Як зберегти «всеукраїнський статус» якщо всі осередки залишаться юридичними особами?
По-перше, питання «всеукраїнського статусу» має значення виключно для громадських організацій ветеранів та людей з інвалідністю. Всі інші типи організацій не мають жодних пільг чи додаткових повноважень від цього статусу. Крім цього, будь-яка громадська організація може здійснювати свою діяльність на всій території України не залежно від того чи має вона формальний «всеукраїнський статус».
По-друге, для збереження всеукраїнського статусу громадським організаціям ветеранів та людей з інвалідністю необхідно створити щонайменше 14 відокремлених підрозділів в різних регіонах. Ви можете створити нові відокремлені підрозділи, призначивши відповідальними за них представників місцевого осередку або інших людей.
5.Чи будуть громадські організації зобов’язані реєструватись за модельним статутом?
Ні. Реєстрація за модельним статутом буде за бажанням. Модельний статут це - перевірений Міністерством юстиції і затверджений Кабінетом Міністрів документ, що має спростити життя громадським активістам, які реєструють громадську організацію. Вони можуть вказати при реєстрації, що здійснюють діяльність на основі модельного статуту. Це суттєво скорочує терміни реєстрації. Попри це, громадські організацій можуть і надалі використовувати свої індивідуальні статути. Жодних обмежень в цьому питання немає.