30 січня 2018 року у Чернігові відбулося відкрите обговорення на тему «Безпечний мир для України: людський вимір», яке організувала команда громадського марафону #Навіщо_Нам_Бути_Разом? у співпраці з УНЦПД, Єдиним координаційним центром «Платформа соціально-гуманітарних ініціатив та інновацій» та за підтримки посольства Швейцарі в Україні. Модерував захід відомий журналіст Андрій Куликов.
Учасники АТО, волонтери, громадські активісти та експерти спробували дати відповідь на питання «Що таке безпечний мир?», а також обговорити його умови та визначити зв'язок з двома іншими ключовими поняттями - деокупацією та реінтеграцією Сходу і Криму.
Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко вважає: реінтеграція - це насамперед стратегічне бачення майбутнього окупованих територій, яке дозволить людям зрозуміти, що і як буде після деокупації. При цьому важливо визначити так звані «червоні лінії»: кого судити як колаборантів, а кого - амністувати.
На думку політолога Олесі Яхно, безпечний мир неможливий без усвідомлення причин зовнішньої агресії проти України та протидії ним. Політолог переконана, що компроміс з агресором не припустимий: навіть якщо ми підемо на певні поступки Росії, вона не відмовиться від ідеї руйнування незалежної України - лише вдасться до інших засобів.
З нею погоджується Олег Саакян з «Єдиного координаційного центру. За його словами, одним з проявів гібридної агресії є те, що частина громадян досі не усвідомлює: війна йде за наш суверенітет, й саме тому вона охоплює не тільки Схід.
Отже, важливою складовою безпечного миру є успішне протистояння інформаційним атакам. Виконавчий директор Центру соціальних досліджень «Софія» Володимир Лупацій відзначив, що прикладом потужної інформаційної провокації є розподіл українців на прихильників умовних «партії війни» і «партії миру». «Ніхто не налаштований на війну до останнього солдата. У той самий час ніхто не прагне миру будь-якою ціною, наприклад, шляхом капітуляції», - підкреслює експерт.
Безпечний мир неможливий без боротьби за «розум та душі» людей, які сьогодні залишилися на окупованих територіях. З ними «попрацювала» не тільки російська пропаганда, але й українські політики, які свого часу гуртували електорат навколо «регіонального егоїзму» та міфів про «самодостатній Донбас».
«Треба вже зараз думати про людей, яких ми забираємо до себе в хату», - наголосив Геннадій Обушний з ГО «Єдиний волонтерський центр. Чернігів». Волонтер переконаний: спочатку окуповані території потрібно повернути до правого поля України, а потім поступово (тобто не відразу) відновлювати демократичні процедури.
Більшість учасників обговорення дійшли згоди у тому, що безпечний мир - це сильні державні інститути і така національна політика, яка чітко окреслює перспективи розвитку всієї України, включаючи Донбас і Криму.
Натомість інші учасники наполягають: одного патріотизму замало. На думку Світлани Здор, яка представляє чернігівський підрозділ «Об’єднання добровольців», держава має виконати свої обов’язки по відношенню до тих, хто виконав свої, а саме - добровольців і військових. За словами Світлани, близько 30% учасників АТО виїжджають за кордон на заробітки, щоб забезпечити гідне життя собі і своїм сім’ям.
Україна наразі має свої «внутрішні фронти». Від того, наскільки успішно ми зможемо подолати корупцію, реформувати медицину і освіту та запровадити справедливу систему соціального захисту також залежить, чи буде мир у країні дійсно безпечним.