Результати фокус-групи: які виклики та потреби мають донори у сфері гуманітарної допомоги

Український незалежний центр політичних досліджень продовжує працювати над покращенням процесів гуманітарної допомоги! Хочемо поділитись з вами результатами обговорення фокус-групою міжнародних організацій, які надають гуманітарну допомогу в Україні, основних питань пов’язаних із процесами надання гуманітарної допомоги, які у них виникають. 

У рамках обговорення фокус-групи донорських організацій було визначено основні проблеми та можливі покращення у процесах надання гуманітарної допомоги в Україні. Під час обговорення учасники зосередили увагу на ключових питаннях, зокрема на потребі вдосконалення законодавчих, регуляторних і звітних процедур, а також у розбудові ефективнішої співпраці з державними органами. У результаті виділено наступні пріоритетні аспекти, з урахуванням специфічних викликів: 

Більшість учасників зазначили, що не мають зауважень до зручності формування та подання звітності в системі Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (АС ГД). Проте, все ж існують деякі труднощі у роботі, наприклад, дані можуть не передаватись до системи або не висвічуються, якісь декларації “не видні” для митниці. Це може викликати затримки на митниці через технічні несправності системи.

На питання про проблеми, які виникають при звітуванні отримувачами за використані кошти та ресурси представники донорської спільноти зазначили, що автоматизація системи звітності не завжди полегшує процес, а часто навпаки ускладнює його, створюючи ризики через ручне введення даних. Учасники обговорення підкреслили потребу в інтеграції міжнародних стандартів обліку гуманітарної допомоги в українську автоматизовану систему, що дозволить покращити прозорість і знизити ресурсоємність операцій. Донорські організації наголошували на значному обсязі звітності, яка створює значне навантаження через дублювання даних між різними системами. 

Так, існуюча автоматизована система вимагає великої кількості ручного введення, що суттєво ускладнює процес і потребує великих ресурсів. Учасники зазначили, що є потреба в уніфікованих методах звітності, які б уникали дублювання донорської звітності та знижували витрати ресурсів. Рекомендується впровадити єдину систему обліку, яка дозволить автоматизувати процес і уникнути зайвої бюрократії. 

Також учасники фокус-групи звернули увагу на специфічні потреби, пов'язані з ввезенням особливих категорій товарів, таких як медичне обладнання і транспортні засоби, все ще потребують розробки індивідуального підходу. Наприклад, наразі відсутні чіткі правила щодо ввезення автомобілів, що мають важливе значення для гуманітарної діяльності, зокрема у сфері розмінування та медичної евакуації. Ці питання потребують подальшого розгляду на законодавчому рівні для спрощення процедур. Регуляторне спрощення ввезення товарів, таких як автомобілі для організацій, що займаються розмінуванням та евакуацією поранених є особливо важливим в контексті війни, коли оперативність і доступність транспорту можуть рятувати життя. Донори рекомендують створити спеціальні законодавчі умови для ввезення такого транспорту для гуманітарних організацій та зберегти спрощений підхід до ввезення навіть після закінчення воєнних дій. 

Учасники фокус групи відзначили, що взаємодія з державними структурами налагодилась, проте в деяких аспектах потребує вдосконалення. Так, донорська спільнота відзначила, що часто місцеві органи влади не бажають брати на себе відповідальність за отримання та розподіл гуманітарної допомоги, що суттєво ускладнює логістику та комунікацію.  

Під час дискусії також було кореслено окремі специфічні питання, на які варто звернути увагу: 

 - неможливість отримання статусу набувача гуманітарної допомоги філіями, які створені без права юридичної особи. Такі організації можуть бути лише  отримувачами гуманітарної допомоги, але не можуть бути набувачами і відповідно не можуть використовувати гуманітарну допомогу для здійснення статутної діяльності; 

- учасники також подали ідею створення технічної та інституційної підтримки малим організаціям для роботи з АС ГД, яка б надавалась централізовано. 

Ці пропозиції донорських організацій, отримані під час фокус-групи, резонують з раніше отриманими результатами опитування громадських організацій та благодійних фондів, які працюють з гуманітарногою допомогою та підкреслюють актуальні проблеми, що стоять перед гуманітарною спільнотою в Україні. Впровадження цих рекомендацій може значно підвищити ефективність розподілу допомоги та поліпшити взаємодію між державними органами та міжнародними партнерами.

Обговорення проведено Українським незалежним центром політичних досліджень в межах проєкту «CSO Meter: Empowered for Action» в рамках роботи Хабу Барометру ОГС в Україні за підтримки Європейського центру некомерційного права (ECNL) та фінансування Європейського Союзу. Результати обговорення будуть використані для покращення законодавства про гуманітарну допомогу. Наша організація продовжує збирати відгуки громадського сектору щодо роботи АС ГД і готова допомагати вирішувати проблеми, з якими стикаються інші організації.

  Завантажити документ

Назад до переліку матеріалів