«Чим довше Україна відкладає рішення з формування своєї стратегії стосовно окупованого півострова, тим складніше буде його повертати», - застерегла керівник програми підтримки демократичних процесів УНЦПД Юлія Тищенко в прямому ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK.
Експерт наголосила, що Росія проводить цілеспрямовану і швидку політику з інтеграції Кримського півострова: «Те, що зараз робить в Криму Росія, суттєво відрізняється від її поведінки на Донбасі. Я б сказала, півострів знаходиться під російським катком. Росія веде себе так, ніби окупація ніколи не буде переглядатись, ніби вони там назавжди. Всі державні органи працюють так, ніби Крим завжди був і назавжди залишиться російським. Півострів повністю інтегрується в російське політичне, економічне та соціальне життя. Там відбувається інфільтрація пропагандою. Раніше, коли мешканці Криму хоча б мали можливість переглядати українські канали, ще можна було чогось сподіватись, а зараз кримчани знаходяться під тиском надзвичайно потужної російської пропаганди. Наприклад, коли ми подаємо інформацію про політичну конкуренцію в Україні, в Росії вона трактується як безлад».
Юлія Тищенко зазначила: для того, щоб хоча б окреслити перспективи повернення регіону до складу України, нашій державі потрібно займати проактивну позицію: «Чим далі ми відсуваємо рішення про те, що робити з Кримом, тим складніше нам буде пізніше спілкуватись з його мешканцями. Україні треба бути більш активною щодо Криму. Однак зараз в нас немає навіть стратегії. Є лише теза про те, що Крим – це Україна. Україна має пояснювати, як, коли і якими способами повертатиме Крим, розтлумачувати, яким є ставлення сьогодні України до мешканців півострова тощо».
На думку Юлії Тищенко, РФ погодиться повернути Крим лише перед загрозою економічних втрат, які перевищуватимуть розміри інвестицій, уже вкладених в регіон. «Росія за три роки дуже багато вклала в економіку півострова. Крим – третій в Росії, після Чечні та Інгушетії, за кількістю вкладених коштів, - пояснює експерт. - Звичайно, інша річ – як ті кошти освоюються. Якщо щодо Чечні чи Інгушетії ні у кого немає сумнівів щодо їхньої юрисдикції, то інвестиції в Крим – під питанням. Тому Росія торгується з міжнародною спільнотою, зі США про подальший статус Криму. ТІ санкції, які є зараз, не є стимулом для Кремля, щоб повернути півострів. Тому міжнародний тиск – і економічний і політичний – має бути посилений. А це можливо лише в тому разі, якщо Україна чіткіше демонструватиме свою позицію щодо Криму».
(ZIK , 19.01.2017)
Дивитися повністю