У прямому ефірі триває марафон «Крим. Реінтеграція і деокупація», спільний проект УНЦПД та UkrLifeTV.
Юлія Тищенко, керівник програм демократичних процесів УНЦПД: «Популярна сьогодні теза у визначенні поняття «реінтеграція», тобто включення, входження, – це спрямування зусиль держави Україна та українського суспільства не стільки за повернення окупованих територій (в даному разі йдеться про Крим), скільки за людей, які там мешкають. Це набір дій держави, її кроків у найширшому смислі цього слова, які дозволяють тримати зв’язок громадян, які опинилися під окупацією, із своєю державою.
У цьому сенсі чимало кроків зроблено, наприклад, можливості отримання біометричних паспортів, можливості здобуття кримчанами вищої освіти в українських вишах. А от політика у сфері охорони здоров»я щодо громадян, які живуть у Криму, на мій погляд, цілковито відсутня нині. Нічого не змінилося за останні роки у політиці перетину адміністративного кордону з Кримом і обмеження у ввезенні особистих речей та вантажів. Якщо особисті речі важчі за 70 кг, їх фактично неможливо вивезти з півострова на материкову Україну. Скажімо, широкого розголосу набула історія із студентом, який навчається в Києві, але не зміг з дому, із Криму, перевезти в гуртожиток мікрохвильову піч.
Ці нормативи можна назвати концентрованою дурістю, але поки що складно вплинути на ситуацію. Відповідну постанову схвалив Кабінет Міністрів і тільки він може відрегулювати порядок перетину адмінмежі з Кримом і перевезення речей. Утім, слід розуміти й інші погляди на цю ситуацію. В урядових структурах вважають, що таким чином намагаються перепинити контрабанду, і ризики задіяння сірих схем при перетині адмінмежі справді існують. Та парадокс полягає в іншому – окремі люди не можуть ввезти на територію України умовний холодильник, а тим часом закон про вільну економічну зону «Крим» не скасовано парламентом, тож хоч офіційно торгівлі між материковою Україною та Кримським півосторовм немає, та великий бізнес через закон про вЕЗ знаходить можливості торгувати з окупованим територіями. Вочевидь, є лобісти цього закону в Києві і тому він діє.
Держава повинна дуже чітко сформулювати свою політику щодо реінтеграції Криму і послідовно її провадити».
Нагадаємо, марафон триває 20-21 лютого. Своїми думками та баченнями поділяться: керівник програм демократичних процесів УНЦПД Юлія Тищенко; залучений експерт УНЦПД Андрій Дуда; голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров; голова правозахисного руху «Сила права», народний депутат України попередніх скликань Андрій Сенченко; адвокат Ніколай Полозов; експерт ГО «Відкрита політика» Ірина Жданова; перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова; перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Юсуф Куркчі; начальник управління прокуратури АР Крим Вадим Ариванюк; експерти Української Гельсінської спілки Дарія Свиридова та Олег Мартиненко; позаштатна радниця міністра культури, голова ГО «Алем» Есма Аджієва та інші.
Марафон відбувається в рамках проекту «Зміцнення потенціалу уряду щодо роботи з вимушеними переселенцями з Криму та його мешканцями», який здійснює УНЦПД за підтримки посольства Великої Британії в Україні.
Стежте за перебігом марафону на сайті UkrLifeTV