Аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко каже в коментарі «Z», що результат перемовин (міністерська зустріч у Брюсселі щодо ЗВТ між Укарїною та ЄС) був очікуваним, хоча самі переговори, на її думку, не були беззмістовними. «Переговори – це річ, яка має сенс завжди. Україна мала скрутне становище, бо перебувала (і перебуває) у стані відкритого конфлікту з Росією. За цих обставин і Євросоюз не міг повестися інакше. Певною мірою це була демонстрація в тому числі й для Росії того, що глибша економічна інтеграція не ставить за мету наступ на російські економічні інтереси. Щодо Росії, вона не мала наміру йти на жодні економічні поступки, вона просто не зацікавлена в глибшій інтеграції України в економічний простір ЄС. Вона вимагала ревізії угоди», – зазначила Тищенко.
...
Україна мала нагоду надолужити свої «російські» втрати за рахунок збільшення експорту до країн Європейського союзу. Тим більше, що ЄС понад півтора року тримав свої ринки відкритими, дозволивши українському бізнесу пристосуватися до повноцінної ЗВТ. Утім, темпи розгортання торгівлі виявилися, на жаль, неприємними для України: як заявив на початку грудня керівник торгово-економічного відділу Представництва ЄС в Україні Ніколас Бердж, порівняно з минулим роком експорт з України до ЄС упав на 30%.
Надалі, ймовірно, буде, важче. Але, на думку Юлії Тищенко з УНЦПД, то буде позитивна терапія. «Це шанс для українських компаній вийти на нові ринки і відкрити для себе ширші можливості. Ми пам’ятаємо, що аналогічне вже пережили Грузія та Молдова, однак цим країнам вдалося переорієнтуватися на інші ринки, в тому числі у ЄС. Перед Україною стоїть амбітне завдання – диверсифікувати власні залежності», – коментує Тищенко.