Парламентаря Ігоря Мосійчука заарештували прямо в будівлі ВР, Порошенко став головним учасником міжнародного скандалу, пов'язаного з санкціями України проти журналістів, а коаліція продовжує тріщати по швах. Детальніше про ці та інші події в ефірі радіостанції Голос Столиці розповіла політолог Юлія Тищенко.
Головною темою тижня залишається арешт народного депутата «Радикальної партії» Ігоря Мосійчука. Дана подія стала справжнім прецедентом з огляду на те, що арешт був здійснений прямо в стінах парламенту. На даний момент відомо, що суд відмовився звільнити його під заставу. У відповідь на це радикал пригрозив оголосити голодування, якщо його не випустять.
Тим часом указ Петра Порошенка про введення санкцій проти РФ та окремих громадян уже набув чинності. Нагадаємо, що в скандальний список потрапили журналісти і блогери з різних країн: Болгарії, Німеччини, Угорщини, Ізраїлю, Польщі, Іспанії. На це була моментальна реакція американського комітету захисту журналістів, ОБСЄ, багатьох правозахисників. Пізніше Порошенко підписав указ про введення в дію рішення РНБО від 17 вересня, за яким з списку санкцій виключені декілька європейських журналістів ВВС.
Детальніше про ці та інші головні події тижня, що минає в ефірі радіостанції Голос Столиці розповіла Юлія Тищенко, політолог, голова ради Українського незалежного центру політичних досліджень.
Прокоментуйте арешт пана Мосійчука.
— Ситуація може комусь подобатися, комусь не подобатися, але це недотримання процедури, яке була здійснена стосовно Мосійчука. Тобто брав він хабарі чи ні, це дійсно мають розібратися правоохоронні структури, але те, що фактично вперше депутата було взято у ВР під варту, це певною мірою прецедент. Я думаю, що не один парламентар сьогодні замислився – чи не знімуть мене так само?
Тобто така небезпека воліє над кожним з парламентарів?
— Звичайно. Те, що сьогодні кажуть, що процедуру було змінено ad hoc, це поважно, прекрасно і добре, але змінювати правила гри під час гри –не зовсім вірно. Сама ситуація стосовно фактів хабарництва в парламенті, заробляння на депутатських мандатах, не є ні для кого секретом, тут нічого нового немає. І говорити тут про персональні репресії стосовно Мосійчука я б не стала.
Чому у такому разі почали саме з Мосійчука, з представника радикалів?
— За великим рахунком, починалося воно все дещо раніше, якщо ми взагалі згадаємо ситуацію стосовно Клюєва. До речі, йому дали слово у ВР, також скасували недоторканість, але він успішно покинув межі нашої країни тоді. РПЛ вбачає в цьому специфічне покарання за вихід з коаліції. думаю, тут ширше можна говорити про відповідну ситуацію взаємин правоохоронних структур з парламентом.
Це може бути натяком іншим, хто планує, можливо, вихід з коаліції?
— Після Ляшка жодна політична сила не робила таких заяв, були дуже обережні. Тим паче, якщо взяти «Батьківщину». Якщо б раптом Тимошенко вийшла за Ляшком, вона все одно була б другим номером. Сьогодні, якщо так говорити про суспільні настрої, певної мірою може накручуватися з боку Ляшка ура-патріотична риторика стосовно переслідування з боку влади. Така риторика в нас може користуватись певним попитом в суспільстві. Тому що в нас такі крайнощі завжди – або перемога, або зрада. От ця зрада, вона, значить, може тут скажімо, інтерпретуватися в такий спосіб. Тому я думаю, що і влада має це усвідомлювати. Тому фігурантами нових розслідувань, про які казав пан Шокін, можуть бути представники «опозиційного Блоку». Можливо, це можуть бути якісь позафракційні депутати, але які зв’язані були з режимом Януковича.
Дехто з експертів припускає, що це може бути якась людина із БПП, «ритуальна жертва».
— Якщо ми сьогодні подивимось на склад деяких мега-фракцій в парламенті, які утворюють коаліцію, то хтось обирався за списками, хтось приєднався. Тому є люди, які просто плоть від плоті від різних корупційних схем, фактично ще років правління Януковича. При цьому вони фактично в коаліції проєвропейській, демократичній, прекрасно себе відчувають.
В світлі такого сценарію, чи можуть бути перебігання, які почалися із «Радикальної партії»?
— Казати про те, що фракцію Ляшка будуть масово покидати депутати, складно. Наприклад, я зустрічала висловлювання деяких депутатів, яким вже приписали те, що вони покинуть фракцію, спростування. Хоча сама фракція Ляшка має також різні групи впливу.
За що може торгуватися у ВР «Батьківщина», звинувачуючи той самий БПП, «Народний Фронт» у невиконанні обов’язків?
— БЮТ може торгуватися і за речі, пов’язані з доступом до уряду. А сьогодні їй було б важливо, напередодні місцевих вибрів. В нею також значною мірою вигідна позиція, тому що вона начебто і в коаліції, формально не виходить, але при цьому вона дуже відверто критикує дії влади. Причому, критикує децентралізацію, і тарифи, все. Їй навіть зараз не треба кудись входити і брати на себе якусь певну відповідальність за дії уряду за якісь рішення непопулярні.
Як ви оцінюєте скандальний санкційний список від Порошенка?
— Як на мене, там недогледіли багато. Було навіть включення тих, кого нема на цьому світі, в цей перелік. Це питання в тому числі технічне – до тих, хто писав і перевіряв відповідний указ. Хоча щодо журналістів і блогерів, звичайно, ми намагаємося будувати плюральне суспільство, але треба просто дивитися кожен окремий випадок.
Як ви вважаєте, держави-члени підтримають пропозицію України, прохання її кандидатуру підтримати на виборах у Раду Безпеки ООН?
— Хотілося, щоб підтримали. Це, знову з таки, залежить від тих домовленостей, які сьогодні є, від позицій самих членів Ради Безпеки ООН значною мірою. Це підвищить наші шанси на можливість ухвалення рішень. Але якщо при цьому не буде ситуації з можливістю скасування вето, зокрема, з боку зацікавлених сторін.
Якщо сама система права вето буде реформована, чи не внесе вона дисбаланс в саму організацію?
— ООН дуже поважна організація. І вона може бути дієва, зокрема, в реалізації різного роду гуманітарних проектів, ініціатив в мирний час. Там, де немає гострих конфліктів і війн. Під час гострих конфліктів і війн вона також може бути дієва, зокрема, стосовно введення миротворців, які, до речі не вирішують конфлікт. Вони просто розділяють сторони, які знаходяться в конфлікті. Тобто певною мірою вони його призупиняють і навіть можуть заморожувати. Але для оперативного реагування на якісь гострі критичні ситуації ця система дає збої.
(Радіо "Голос столиці", 18.09.2015)