Розуміння та розвиток національної територіальної автономії кримських татар аналітик УНЦПД Юлія Тищенко називає «стратегією майбутнього для України в питанні повернення анексованого Росією Криму». В інтерв»ю Російській службі «Голосу Америки» 18 травня Юлія Тищенко висловила думку, що «в українському політичному дискурсі приділяється замало уваги становищу тих громадян, котрі, лишившись під окупацією, не сприймають анексію Криму». «Слід створювати для них різноманітні можливості, впроваджувати чітку політику стосовно кримських татар, сприяти реалізації права на самовизначення для корінного народу Криму», - запевняє експерт УНЦПД.
Тільки нині, до 73-ої річниці сталінської депортації кримських татар, Президент України Петро Порошенко висловив свою думку щодо кримськотатарської національно-територіальної автономії. Виступаючи на жалобному вечорі в київській Опері 18 травня, Петро Порошенко нагадав, що тиждень тому Конституційна комісія на доручення Президента ухвалила рішення про створення робочої групи із напрацювання пропозицій та доповнень до Конституції України стосовно кримської автономії: «Ми робимо перші кроки в питанні створення в Криму національної автономії кримських татар. Поза сумнівом, ця автономія повністю враховуватиме рівні права і свободи українців, етнічних росіян та представників усіх етносів, що мешкають на півострові».
Юлія Тищенко в інтерв»ю «Голосу Америки» говорить, що «кримське питання», стратегія та бачення майбутнього півострова значною мірою залежать від української сторони». «Україна, - вважає експерт, - повільно, але рухається в цьому напрямку: справді, необхідно сформувати бачення того, як розвиватимуться інтереси різних етнічних груп, їх взаємовідносини з центром, які гарантії можуть бути для корінного народу та інших національних груп на півострові».
Фахівець зауважує, що за останні три роки Київ мав би зробити набагато більше. «Проблема навіть не в тому, що Україні складно долати наслідки анексії, а в тому, що багато залежить також від країн-партнерів, міжнародних організацій, - говорить Юлія Тищенко. – Слід враховувати, що після 2014 року кримське питання стало своєрідною новою точкою зборки для російської ідеології, «руського міра», політики і соціуму. Володимир Путін підняв свої рейтинги: 86% підтримують окупацію Криму. Щодо демократичного світу, то сьогодні, крім загальної політичної оцінки та невизнання політики анексії Криму Росією, не існує переговорних форматів. Є санкції, проте ні в кого немає розуміння, як розв»язати кримський вузол, - ні у демократичної частини світу, ні в України, ні навіть у самої Росії».
(«Голос Америки», 18.05.2017)