"Протягом року тривають будівельні роботи на будівництві траси «Таврида», що проляже від керченського мосту через Бахчисарай і до Севастополя, довжина траси – 250 км, і паралельно тривають археологічні розкопки. Російська преса вже назвала це будівництво «золотим періодом розкопок у Криму». Через повідомлення кримчан у соцмережах, а також через російські ЗМІ, які дуже активно, подеколи ледь не щодня висвітлюють цю тему, ми спостерігаємо все нові археологічні знахідки. З відкритих джерел відомо, що більша частина знайденого під час розкопок на будівництві траси, передається в місцеві музеї, але частина найцінніших артефактів відправляється в Москву та санки-Петербург для подальшого вивчення, - розповідає Есма Аджієва, позаштатний радник міністра культури України, голова ГО «Алем» під час марафону«Крим. Деокупація та реінтеграція» на UKRLIFE.TV – спільного проекту цього інтернет-каналу та УНЦПД. - Чи повернуться ці культурні скарби на півострів? Є підстави сумніватися в цьому. Адже нам відомі факти вивезення культурних цінностей з Криму на територію РФ, наприклад, картин з художньої галереї Айвазовського у Феодосії, про що було відкрито та офіційно заявлено Росією, однак ми не знаємо ні точної кількості вивезених робіт, ні точного переліку картин.
Культурні цінності вивозять із Криму під різними приводами - найчастіше це тривала виставка в РФ, або потреба в реставрації. Моніторити кількість вивезених предметів мистецтва та артефактів, вкрай складно, тому що в Криму немає моніторингових місій міжнародних організацій, і неможливо стежити за вивезенням цінних культурних знахідок".
Нагадаємо, марафон триває 20-21 лютого. Своїми думками та баченнями поділяться: керівник програм демократичних процесів УНЦПД Юлія Тищенко; залучений експерт УНЦПД Андрій Дуда; голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров; голова правозахисного руху «Сила права», народний депутат України попередніх скликань Андрій Сенченко; адвокат Ніколай Полозов; експерт ГО «Відкрита політика» Ірина Жданова; перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова; перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Юсуф Куркчі; начальник управління прокуратури АР Крим Вадим Ариванюк; експерти Української Гельсінської спілки Дарія Свиридова та Олег Мартиненко; позаштатна радниця міністра культури, голова ГО «Алем» Есма Аджієва та інші.
Марафон відбувається в рамках проекту «Зміцнення потенціалу уряду щодо роботи з вимушеними переселенцями з Криму та його мешканцями», який здійснює УНЦПД за підтримки посольства Великої Британії в Україні.
Стежте за перебігом марафону на сайті UkrLifeTV