Війна, мир, реінтеграція: політичні ризики року. Підсумки громадського марафону у Дніпрі

31 травня 2018 року в Дніпрі відбувся круглий стіл на тему «Війна, мир та реінтеграція: внутрішньополітичні ризики найближчого року», який пройшов в рамках громадського марафону #Навіщо_Нам_Бути_Разом? Модерувала дискусію експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко.
Експерти, представники місцевої влади, громадські активісти, учасники АТО та волонтери обговорили, що таке безпечна реінтеграція, якими є її складові, а також що потрібно робити прямо зараз, щоб повернути не тільки «території та будівлі», але й людей.
Учасники круглого столу дійшли спільного висновку: реінтеграція стосується не тільки тимчасово окупованих територій - це процес, який має охопити всю Україну.

IMG 3259 14
Більш того, як зауважив виконавчий директор Центру соціальних досліджень «Софія» Володимир Лупацій, відцентрові тенденції сьогодні властиві багатьом країнам Європи, отже «політика реінтеграції» має бути підвищена у своєму статусі. Це не секторальне питання, а ключовий момент національної безпеки.
Практичний вимір політики реінтеграції в Україні - залучення громадянського суспільства (без поділу на «місцевих» та «переселенців») до її проектування.
Як наголосили декілька учасників, на звільнених територіях сходу можуть бути впроваджені певні «пілотні проекти», які, з одного боку, мотивують жителів ОРДЛО «бути з Україною», а з іншого - дадуть шанс всій країні. Так, за словами учасника АТО Дмитра Кошки, після звільнення Донбасу там необхідно створити «ідеальні умови» з точки зору безпеки, сприятливого бізнес-клімату, інноваційної освіти та якості інформаційного контенту.

IMG 3425 153
Політолог Владислав Романов висловився ще категоричніше: «Донбас має стати територією інноваційного розвитку. Адже що там відновлювати? Шахти, яким вже по 80 років? Саме там ми можемо започаткувати економіку та інфраструктуру «по-новому». І в разі успіху звідти почнеться технологічний і соціальний ривок України».
Інша важлива складова реінтеграції - інформаційна. «Без перемоги в інформаційній війні не буде єдиної країни», - вважає депутат Дніпровської міської ради та громадська активістка Анастасія Староскольцева.
Але наразі з цим багато проблем.
За словами волонтерки Наталії Хазан з «Фонду оборони країни», радіо т зв. «ДНР» можна почути навіть на кордоні Дніпропетровської області - у нас все ще немає симетричної відповіді. Певний час волонтери з Дніпра своїми силами видавали газету «Шляхами Донбасу» для українців «з того боку», але зараз цей проект зупинений через нестачу коштів.
Експерт з комунікацій Владислав Михєєв вважає, що реінтеграції сприятиме поширення «історій успіху» вихідців з Донбасу, які обрали Україну і змогли започаткувати тут власний бізнес. «Саме через таких людей ми вже реінтегруємо Донбас», - підкреслює він.
Громадські активісти з Дніпра переконані: коли йдеться про реінтеграцію, перш за все потрібно визначити, що можна зробити тут і зараз. Звідси - декілька висновків. З одного боку, люди розуміють, що волонтери не можуть повністю замінити державу. Тому очікують від неї плідного співробітництва з таких гострих питань, як житло для переселенців, працевлаштування учасників АТО, їх взаємодія з ОТГ та багато інших.
З іншого боку, для дніпровців очевидно, що стратегію реінтеграції не можна нав’язати «зверху», адже для дуже багатьох українців це не якась абстракція, а їх особиста історія.
На думку політолога Олега Саакяна, президентські та парламентські вибори, які відбудуться в Україні у 2019 році, дають шанс «масштабувати» до національного рівня проекти місцевих громад, спрямовані на реінтеграцію. Адже ті, хто йдуть у владу, мають прислухатися до суспільної думки.
За словами експерта Юлії Тищенко, готовність почути громадянське суспільство і разом з ним формувати «дорожню карту» реінтеграції - питання ефективності держави.


Громадський марафон #Навіщо_Нам_Бути_Разом? проходить за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та за участі Українського незалежного центру політичних досліджень і Єдиного координаційного центру «Платформа соціально-гуманітарних ініціатив та інновацій».