Презентація видання «Політика щодо Криму» для журналістів та експертів. 15.03.2018

15 березня 2017 р. в інформагенції «Укрінформ» відбулася презентація посібника «Політика щодо Криму. Рекомендації», підготовленого експертами Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД). Співорганізаторами заходу УНЦПД стали Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та Міністерство інформаційної політики.
Учасники презентації –Юсуф Куркчі, перший заступник міністра з питань окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Юлія Тищенко, керівник програми демократичних процесів УНЦПД, Юлія Каздобіна,експерт УНЦПД та радник міністра інформаційної політики України, Андрій Дуда, експерт проекту, кандидат наук у сфері державного управління.

posibnyk
Автори дослідження констатували, що сьогодні українська влада має обмежені можливості впливу на ситуацію в Криму, захисту прав людини. Після початку незаконної окупації Криму було ухвалено низку законів, нормативно-правових актів, які врегульовують окремі питання стосовно прав громадян на тимчасово окупованій території, говорять про майнові права, визначають межі тимчасово окупованої території та виклики в сфері національної безпеки, формують основні напрями державної політики в сфері освіти, соціальної політики. Водночас багато проблем залишаються актуальними.
РФ системно порушує у Криму права людини, права українців та кримських татар, обмежує свободу слова та зібрань, застосовує примусовий призов до армії тощо. У виданні проаналізовано можливі шляхи співпраці уряду України та неурядових ініціатив для організації системного моніторингу за цими порушеннями.
Актуальною залишається проблема вчасного, швидкого та зручного надання адміністративних послуг ВПО з Криму та громадянам, які залишилися жити на окупованій території (див. інфографіку). Виходячи зі звернень кримчан до обласних державних адміністрацій, найбільше питань існує стосовно: поновлення та отримання документів; отримання довідки внутрішньо переміщеної особи; соціальної допомоги; працевлаштування; здобуття освіти. Одним із найактуальніших питань є отримання міграційних послуг (70% від загальної кількості звернень). З початку незаконної окупації кримського півострова по отримання адміністративних послуг у прикордонному регіоні звернулися 81,7% від загальної кількості ВПО-кримчан (найбільше звернень - щодо оформлення, видачі або обміну закордонного паспорта; вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки у зв’язку з досягненням 25-річного та 45-річного віку; оформлення,; видачі документа у вигляді ID-картки; оформлення різних видів соціальних виплат).
Вочевидь, є нагальна потреба в облаштуванні достатньої кількості центрів надання адміністративних послуг в регіоні, прилеглому до окупованого півострова.
Комунікації держави Україна з мешканцями окупованого півострова ускладнені, низка українських суспільно-політичних сайтів недоступні у Криму без застосування технологій, що дозволяють обходити блокування. Розвиток інших каналів донесення інформації належить до першочергових завдань інформаційної реінтеграції Криму. Тим часом державна політика України щодо Криму перебуває у стані формування, деякі її елементи суперечать один одному, можливості отримувати зворотній зв’язок дуже обмежені.
Видання також містить огляд санкцій, запроваджених як США, ЄС та іншими країнами, так і Україною щодо Росії у зв’язку з анексією Криму. Автори видання висновковують: Україні бракує системного моніторингу за дотриманням санкцій, механізму покарання порушників українського санкційного законодавства наразі не існує.
Всі комплексні проблеми, пов’язані із захистом прав людини, майновими правами, контролем за санкційним режимом, допомогою політв’язням, низкою соціальних, гуманітарних, освітніх питань, що виникають у громадян України на півострові, потребують системності, координації у діяльності органів влади, співпраці з неурядовими ініціативами, комунікації з кримчанами.
Видання «Політика щодо Криму. Рекомендації» — один із кроків для інформування представників органів влади різного рівня, експертів, ЗМІ про ситуацію на Кримському півострові та про основні заходи політики стосовно деокупації, міжнародні документи.
Видання стало можливим завдяки підтримці Посольства Великої Британії в Україні у рамках проекту «Зміцнення потенціалу урду щодо роботи з вимушеними переселенцями з Криму та його жителями».
Читати видання: