Про нас

Реінтеграція – питання на сьогодні, а не на завтра. Громадський марафон у Сєвєродонецьку

Реінтеграція – питання на сьогодні, а не на завтра. Громадський марафон у Сєвєродонецьку

28 листопада 2017 року у Сєвєродонецьку відбувся public talk на тему «Безпечна реінтеграція Донбасу: людський вимір». Це було сьоме відкрите обговорення в рамках громадського марафону #Навіщо_Нам_Бути_Разом?, який проходить за участі учасників АТО, вимушених переселенців, волонтерів, громадських активістів та журналістів у різних містах України. Марафон проходить за участі УНЦПД та Єдиного координаційного центру «Платформа соціально-гуманітарних ініціатив та інновацій» і за підтримки посольства Швейцарії в Україні.
У Сєвєродонецьку учасники марафону дискутували з приводу того, якими є головні умови безпечної реінтеграції, чи можливо відновити мир на Донбасі, але не втратити справедливість, в який спосіб потрібно боротися з антиукраїнською пропагандою та що можна їй протиставити.
Своїми думками поділилися Юлія Тищенко (Український незалежний центр політичних досліджень), Володимир Лупацій (Центр соціальних досліджень «Софія»), Олена Ніжельська (Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець») та Оксана Луньова (Сєвєродонецька молодіжна рада). Вів обговорення громадський активіст, політолог Олег Саакян.
Для Сєвєродонєцька, який упродовж трьох місяців був окупований російськими військами та їх посібниками, питання про ціну миру та контакти з «тією стороною» стоїть дуже гостро. За словами Олени Ніжельської, жителі регіону найбільше прагнуть того, щоб «не стріляли», але водночас припинення бойових дій має обов’язково супроводжуватися покаранням військових злочинців. Адже люди ніколи не погодяться на «несправедливий мир».
Як зауважив Олег Саакян, посилаючись на досвід Північної Ірландії, «не можна вести перемовини з тими, хто стріляє». Разом з тим, розмовляти з тими, хто зараз живе на тимчасово окупованих територіях, можна і потрібно. Більшість учасників дискусії зберігають дружні та родинні зв’язки з жителями ОРДЛО, але із власного досвіду знають, що їх реінтеграція не буде простою.
Як і в інших містах, де побував громадський марафон, сєвєродончани визначили два головні шляхи повернення людей разом з територіями.
По-перше, необхідно долати стереотипи та відходити від опозиції «ми - вони». По-друге, однією з найважливіших умов безпечною реінтеграції є успіх України у соціально-економічних перетвореннях та подоланні корупції. Саме тому, вважає Юлія Тищенко, всі реформи слід «масштабувати» на жителів тимчасово окупованих територій.
Водночас не менш важливим є «маленькі кроки» - молодіжні ініціативи, тренінги для вимушених переселенців, культурні проекти на звільнених територіях.

severodoneck

Breadcrumbs