Відбулась конференції «Міжнародно-правові стандарти звітування та прозорості громадських організацій»

В рамках проекту USAID«Громадяни в дії» відулась міжнародна конференції «Міжнародно-правові стандарти звітування та прозорості громадських організацій», в ході якої були обговорені теми скасування е-декларування для антикорупційних активістів та наміри запровадити додаткову прозору звітність для громадських організацій.

 

Захід відкривали Томас Уайт, директор Офісу з питань демократії та врядування, Регіональна місія USAID в Україні, Білорусі і Молдові та Беренд де Гроот, Керівник програм співробітництва, Представництво Європейського Союзу в Україні.

22549768 1898065160208756 8636830355953695056 n

 

Під час першої панельної дискусії, Наталія Борджелі, віце-президент Міжнародного центру некомерційного права, презентувала міжнародний досвід щодо вимог різних держав до звітування громадських організацій. Зокрема, пані Наталя наголосила, що стандарти звітності однієї країни не можна бездумно переносити в іншу країну.

 

Дмитро Шимків, заступник голови Адміністрації Президента України, розповів присутнім передісторію появи законопроектів Адміністрації Президента, які запроваджують додаткову звітність. Та пожалівся присутнім, що наразі в парламенті не вистачає політичної волі аби скасувати обов’язок подачі е-декларацій для антикорупційних активістів.

 

Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», та співавтор першого законопроекту, яким скасовується е-декларування для антикорупційних активістів запропонував не обирати міг поганим та ще гіршим і ухвалити запропонований ним законопроект.

 

Оксана Продан, народна депутатка від Блоку Петра Порошенка запропонувала включити скасування е-декларування для антикорупційних активістів у новий законопроект, ухвалення якого буде вигідне самим народним депутатам.

 

Дуже критичну оцінку законопроектам Адміністрації Президента озвучили представниці правозахисного середовища Олександра Дворецька(Восток_SОS), Таміла Ташєва(Крим_SOS) та Тетяна Печончик (Центр інформації про права людини). Вони акцентували увагу присутніх на тому, що оприлюднення інформації про контрагентів та працівників суттєво зашкодить правозахисній діяльності, яка відбувається на окупованих територіях України. За умов ухвалення законопроектів, представникам терористичних організацій стане відомо хто саме документує порушення ними прав людини та збирає докази військових злочинів для міжнародних організацій.

 

Учасники конференції погодились, що важливо як найшвидше скасувати е-декларування для антикорупційних організацій, оскільки діючі норми законодавства прописані так широко і не чітко, що фактично будь-якого громадського діяча, який не займається питаннями боротьби з корупцією можна притягнути до кримінальної відповідальності за неподання е-декларації.

 

Що ж до питання підвищення прозорості громадських організацій, то як зазначив голова правління МБФ «Відродження» Олександр Сушко: громадський сектор не може ігнорувати загальний тренд суспільства до підвищення прозорості та підзвітності, проте потрібно відійти від питання помсти громадянському суспільству і виробляти адекватну політику в цьому напрямку.

 

Як один з подальших шляхів було озвучено ініціювати проведення парламентських слухань на тему підвищення прозорості громадських організацій, де зібрати думки та пропозиції зацікавлених осіб.

 

Дивитись відео запис конференції.

Частина 1

Частина 2

Частина 3

 

Роздаткові матеріали конференції

 

Назад до переліку матеріалів