Як нам реінтегрувати Донбас? Підсумки громадського обговорення в Запоріжжі

20 липня 2017 року у Запоріжжі за співпраці з УНЦПД відбувся черговий захід громадського марафону #Навіщо_Нам_Бути_Разом? Цього разу він проходив у форматі мозкового штурму. Учасники, серед яких вимушені переселенці, АТОвці, журналісти, представники громадських організацій, поділилися на дві групи, кожна з яких пропонувала свій погляд на можливі шляхи звільнення Донбасу і реінтеграції цього регіону.
Ведучим мозкового штурму був журналіст Андрій Куликов, а роботу в групах модерували експерт УНЦПД Юлія Тищенко і громадський активіст з Єдиного координаційного центру «Донбас» Олег Саакян.
У досить гострій дискусії учасники однак зійшлися на думці, що реінтеграція потребує комплексного підходу і до неї треба планомірно готуватися вже зараз, до деокупації, насамперед працюючи з переселенцями - впроваджувати системну інформаційну, культурну і соціально-гуманітарну політику. Резюмуючи висловлювання активістів, Юлія Тищенко сказала, що на звільнених територіях Україна має створити своєрідну «вітрину».
Важливість інформаційної присутності України на Донбасі підкреслила більшість учасників мозкового штурму. Йшлося не тільки про поширення мовлення з України, але про якісний контент, який допоможе ментально «інтегрувати» жителів окупованих територій.
В Запоріжжі, як і в інших містах, активісти підкреслили різницю між жителями окупованих територій, які стали заручниками обставин, та військовими злочинцями і бандитами, яких потрібно покарати відповідно до українських і міжнародних законів.
Гарячу суперечку серед учасників викликала проблема організації виборів після звільнення Донбасу. Більшість була переконана, що відразу призначати їх не можна - впродовж певного періоду керівництво регіоном виконуватимуть тимчасові військово-цивільні адміністрації. Питання про те, чи слід деяких жителів ОРДЛО позабавляти права голосу, за якими критеріями це робити та на який час, залишилося відкритим.
Показово, що одна з груп, пропонуючи свій план стосовно реінтеграції, наголосила на ціннісній складовій цього процесу: «Всі ми різні, але для нас важлива Україна. Ми готові приймати інші точки зору, але до тих пір, поки вони не загрожують державності». Підсумовуючи дискусію, Юлія Тищенко висловила думку, що результатом подібних громадських обговорень має стати певна стратегія або дорожня карта реінтеграції.

Назад до переліку матеріалів