13 стільців. Громадськість закликає невідкладно переобрати 13 членів «простроченої» ЦВК

Парламент повинен невідкладно переобрати 13 членів Центральної виборчої комісії, щоб врятувати довіру до центрального органу адміністрування виборчих процесів у державі і, як результат, до інституту виборів у цілому. Про це йдеться у заяві, яку 10 квітня 2017 р. разом з УНЦПД підписала низка громадських організацій, зокрема, Громадський рух ЧЕСНО, Громадянська мережа ОПОРА, Transparency International Україна.
УНЦПД разом з іншими провідними організаціями громадянського суспільства вважає, що неспроможність парламенту та Президента України протягом трьох років імплементувати дієвий та законний механізм перезавантаження складу ЦВК формує уявлення, що поточна ситуація та безрезультатні напівдії прийнятні для всіх зацікавлених сторін. Політична доцільність тримати ЦВК в стані постійної напруги і водночас демотивувати її членів щодо системної роботи, участі у реформуванні виборчого законодавства чи внутрішніх перетворень Центрвиборчкому, є вкрай небезпечною.
Жодних перепон для оновлення складу Центральної виборчої комісії не існує. Натомість, вручення підозри голові ЦВК Національним антикорупційним бюро України є достатньою підставою для активізації дій з боку Верховної Ради та Президента щодо пошуку компромісу навколо переліку кандидатур, які розглядатимуться на посади членів ЦВК.
У своїй заяві громадські організації нагадують, що поданий Президентом Петром Порошенком в червні 2016 року список з 11 кандидатур не є досконалим, оскільки не відображає політичний спектр парламентських фракцій, половина з яких залишається без квоти. Кодекс належних практик у виборчих справах Венеціанської комісії визначає, що незалежність виборчих колегіальних органів може бути забезпечена саме через представництво інтересів різних політичних фракцій та груп у виборчих комісіях. Крім того, два місця залишаються вакантними, тож саме час переглянути список та внести зміни для якнайшвидшого голосування в Раді.
Неурядові організації звертаються до всіх фракцій ВР із закликом публічно подати Президентові оновлену пропозицію кандидатів. Вкрай важливо досягнути не лише консенсусу в питанні переобрання членів ЦВК, а і запропонувати суспільству кандидатури осіб, які не мають репутаційних плям, є професійними і політично нейтральними.
УНЦПД та інші підписанит заяви певні: збалансований та ефективний склад ЦВК повинен відновити довіру до цього органу та сприяти надалі проведенню чесних і демократичних виборів. Кожна партія та політична група, незалежно від того, перебуває вона сьогодні при владі чи в опозиції, повинна пам’ятати, що політичний ландшафт змінюється, а відповідальний та незалежний орган адміністрування виборів є запобіжником проти будь-яких маніпуляцій чи адміністративного ресурсу.

Назад до переліку матеріалів