Таємна зустріч Росії та Китаю: що готують суперники США

Таємна зустріч Росії та Китаю: що готують суперники США

Представники Росії та Китаю провели таємну зустріч, на якій були узгоджені контрзаходи у відповідь на розгортання США систем протиповітряної оборони в Південній Кореї.
У першу чергу, слід звернути увагу на те, що ця зустріч була проведена на рівні заступників міністрів закордонних справ Росії та Китаю. Зазвичай такі зустрічі не є публічними. Відтак інформацію за її підсумками ми отримуємо поверхневу: винятково на рівні тем, які обговорювалися. Однак ЗМІ дізналися, що сторони домовилися про певні контрзаходи, які будуть захищати інтереси обох країн. Це свідомий інформаційний викид з метою показати: Росія і Китай знайшли точку дотику для співпраці.
Рішення про розміщення систем протиповітряної оборони приймалося ще пів року тому. Отже, це не новина. Втім викид цієї інформації у ЗМІ зробили якраз напередодні інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа. Воченвидь, для того, аби вплинути на подальшу зовнішню політику американського президента. Адже Трамп, в першу чергу, не політик, а тому лише зараз формує своє бачення щодо світової політики, яку ближчим часом здійснюватиме Америка (звісно, не самостійно, а з допомогою радників і кандидатів на посади міністрів, держсекретаря і так далі). Оскільки США хотіли посилити свої позиції в регіоні під приводом протидії Північній Кореї, яка продовжує розробляти власну ядерну програму, то це викликало абсолютно логічну протидію у Пекіну, який вважає себе регіональним лідером і сприймає такі дії як послаблення свого потенціалу. Цей показовий момент свідчить про те, що донині великі держави підтримують свої позиції за рахунок ядерної зброї.
Своєю чергою, Російська Федерація мала декілька зацікавленостей у такій співпраці:
По-перше, вона мала на меті показати світу, що не є ізольованою і співпрацює з такими великими державами, як Китай, і навіть може створити у світовому вимірі російсько-китайське партнерство.
По-друге, ядерна потужність, на яку опирається Росія, на сьогоднішній день є для неї ключовою, адже допомагає хоч якось заявити про себе на світовому рівні (оскільки імідж РФ у світі зіпсований, а економіка падає на дно). Відтак, додаткові розміщення системи ППО (додам, вони несуть винятково оборонних характер) дарують Росії ще одну можливість гучно брязнути зброєю.
А по-третє, Росія продовжує свою політику присутності в усьому світі: від України до Азіатсько-Тихоокеанський регіону. Це важливий момент для підтримання внутрішнього авторитету - є привід розказати росіянам, яка "Росія – велика держава". Останнє робиться для підтримки електорату Путіна.
Думаю, у майбутньому Пекін та Вашингтон будуть проводити консультації для вирішення цієї ситуації без участі Російської Федерації. Адже "головна скрипка" у цьому тандемі однозначно належить Китаю. Відтак, США шукатиме можливості обговорити ситуацію не з Росією, а з Пекіном.
Віталій Мартинюк
(«Обозреватель», 14.01.2017)