Реінтеграція у передвиборчий період: пауза чи прогрес? Круглий стіл

«Реінтеграція у передвиборчий період: пауза чи прогрес?» - круглий стіл на таку тему відбувся 30 січня 2019 року в рамках сьомого засідання Національної платформи «Діалог про мир та безпечну інтеграцію». Захід, що проходив на майданчику інформагенції «Укрінформ», був присвячений обговоренню різних аспектів соціальної згуртованості як важливого чинника національної безпеки. Аналітик УНЦПД Юлія Тищенко була співмодератором круглого столу.


Результати Індексу соціальної згуртованості та примирення ООН для східної України (USE) за 2018 рік представив радник координатора офісу ООН в Україні з питань миру і розвитку Стен Вайцман. Він зазначив, що соціальна згуртованість має два основних виміри: горизонтальний (якість співіснування різних соціальних груп всередині суспільства) та вертикальний (між людьми та владою).
Дослідження проводилося у Донецькій, Луганській, Харківський, Дніпропетровській та Запорізькій областях. Порівняно з минулим роком жителі цих областей демонструють більшу готовність до діалогу з різними соціальними та політичними групами (зростання з 6,2 до 6,6 з можливих 10 пунктів) та трохи більше довіряють центральним органам влади (2,2 проти 1,6 минулого року). Водночас погіршився показник відчуття особистої безпеки (знизився з 4,8 до 4,2 у 2018-ому).
За словами голови комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорія Немирі, між особистою та національною безпекою немає суперечності. Депутат вважає: якщо в країні продовжується певна дискримінація ВПО, не вирішено питання з пенсійними виплатами українським громадянам з тимчасово окупованих територій (тільки в січні при проходженні КПВВ загинуло 9 людей похилого віку), то це ніяк не сприяє соціальній згуртованості.
Голова громадської ініціативи Виборча Рада UA Євген Бистрицький наголосив, що важливі не тільки зусилля держави, але й «низові ініціативи», наприклад, культурна дипломатія на рівні областей або створення публічних просторів для спілкування різних соціальних груп.
Його думку підтвердила заступниця голови Луганської ОДА з соціальних та гуманітарних питань Ольга Лішик: для подолання стереотипів один про одного Луганщина та Львівщина третій рік реалізують проект з культурного обміну «Змінимо країну разом!».
Водночас, зазначила голова ГО «Союз переселенців «Мир на долоні» Ірина Гладка, громадські ініціативи часто зіштовхуються з пасивністю місцевої влади. ВПО власними історіями успіху доводять, що вони ресурс, а не тягар для місцевих громад, проте чиновники часто ігнорують проблеми переселенців.
Якщо на підконтрольній території діалог триває, то людей, які опинилися в окупації, ми ризикуємо втратити. Про це говорив генеральний директор «Інтерфакс-Україна» Олександр Мартиненко. З посиланням на експертів він зазначив: п’ять років – критичний термін для реінтеграції, адже жителі т. зв. ЛДНР вже прилаштувалися до нових умов існування.
Колишній Прем’єр-міністр України (2005-2006) Юрій Єхануров вказав на ще один ризик для соціальної згуртованості: з «того боку» фактично відсутній суб’єкт реінтеграції та переговорів, адже всі інститути є нелегітимними. Отже, контакти можуть бути тільки міжособистісними, проте навіть у цьому випадку проукраїнські налаштовані жителі ОРДЛО наражаються на небезпеку.
Зруйнована і невідновлена інфраструктура, екологічні та соціальні проблеми у прифронтовій зоні – все це використовується «проти України» не тільки російською пропагандою, але й деякими політичними партіями з Києва. Ситуація загострюється під час виборчих кампаній, адже люди перетворюються на «електорат», – уточнив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Георгій Тука.
Нам необхідно враховувати весь комплекс викликів для соціальної згуртованості на рівні послідовної державної політики, – зробила висновок Юлія Тищенко, експерт УНЦПД, яка була співмодератором заходу.
«ООН надав Україні унікальний інструментарій у вигляді Індексу соціальної згуртованості - тепер варто навчитися ним користатися», – підтвердив політолог Володимир Лупацій.


Дискусії на попередніх зібраннях платформи можна подвитися на нашому сайті у розділі «Круглі столи».


Нагадаємо, ініціаторами Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію» є незалежні українські громадські організації, серед них Український незалежний центр політичних досліджень, Центр з проблем безпеки та розвитку, Платформа соціальних- гуманітарних ініціатив та інновацій «Єдиний координаційний центр», громадський марафон #Навіщо_Нам_Бути_Разом?, в партнерстві з Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністерствами закордонних справ Швейцарії, Фінляндії та Німеччини.
Цілями Платформи є створення і забезпечення функціонування позапартійної, професійної та інклюзивної платформи, відкритої для різних суб'єктів і осіб, які виступають за досягнення сталого миру на території Луганської та Донецької областей.